Wiesława Markiewicz

Dyplom z wyróżnieniem artystycznym uzyskała w 1982 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Od 1982 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od dziecka z zamiłowania malarka, tej pasji podporządkowała całe życie.

- Materia malarska jest dla mnie przedmiotem ciągłych zmagań. W spadku po młodzieńczym zachwycie impresjonizmemi dzieki zdobywanemu przez lata doświadczeniu malarskiemu, mam możliwość powtórzenia za mistrzem Janem Cybisem: Jestem pejzażystką. Malowanie stało się moją filozofią i sposobem na życie.

Ponad trzydzieści lat mieszka i tworzy w Szczecinie, uczestnicząc w życiu kulturalnym i artystycznym miasta, regionu i kraju, m.in. w wielu edycjach Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. Przez wszystkie lata życia artystycznego, później też jako wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie ceniła wyjazdy plenerowe szukając wciąż nowych wrażeń i inspiracji. Brała udział w dziesiątkach plenerów, warsztatów, sympozjów w kraju i zagranicą. Wyjazdy te owocowały nowymi obrazami, składającymi się na kolejne wystawy. Zrealizowała przeszło 40 wystaw indywidualnych, a jej prace uświetniły ponad 100 wystaw zbiorowych m.in.w Polsce, Słowacji, na Litwie, Danii, Grecji, Niemczech, Hiszpanii, USA. W 2008 roku zostaje zaproszona wraz z artystami z Polski, Danii, Niemiec i Szwecji do uczestnictwa w międzynarodowym projekcie Marianowska Droga Krzyżowa. Projekt był realizowany w latach 2008/2009.

Od przeszło dwudziestu lat związana jest z wyższym szkolnictwem artystycznym w Szczecinie – najpierw w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, kierując Pracownią Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest profesorem AS w Szczecinie.

- Przez moje ręce przeszły ogromne rzesze studentów i zawsze w każdym z nich chciałam zapalić miłość do malarstwa. Mam to szczęście, że kocham to co robię, więc może mi się to nieraz udaje.

W 1987 otrzymuje Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. W 1989 roku Nagrodę Główną Grand Prix „Konik Morski” w konkursie na najlepsze dzieło dla twórców polskiego Wybrzeża. W 2006 podczas Międzynarodowego Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie za dokonania w dziedzinie malarstwa – nagrodę „Odcisk stopy w Galerii Gwiazd”. W 2011 medal „Golczewo – pierwsze miasto III Rzeczypospolitej” za dokonania w dziedzinie malarstwa i zasługi dla kultury miasta i gminy Golczewo. W 2013 otrzymała kwalifikację do Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecin a w nastepnym roku została zgłoszona do „Pro Arte” – Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Przez przyjaciół pieszczotliwie zwana Lisiczką, jest rozpoznawalną postacią szczecińskiego środowiska artystycznego, "od zawsze" uczestniczy w prezentacjach i wydarzeniach kreowanych przez innych artystów. W jej dorobku znajdują się tysiące obrazów, niektóre z nich ozdabiają zarówno sale  muzealne jak i kolekcje prywatne. Oprócz obrazów i szkiców tworzy (własnoręcznie szyje z różnorodnych materiałów) olbrzymie, kilkumetrowe sztandary, które są kolejną formą wypowiedzi artystycznej. Ich pokaźną ekspozycję zorganizowano podczas "Majówki ze sztuką" w 2005 roku w kościele w Marianowie. W Szczecinie pracuje w skromnej pracowni na ostatnim piętrze jednego z miejskich wieżowców. W prywatnym mieszkaniu, które dzieli z mężem artystą-plastykiem królują 3 koty. To one wraz z innymi zwierzętami widnieją na wielu jej obrazach.

Tekst: Helena Kwiatkowska
Foto: archiwum Wiesławy Markiewicz