Koncerty symfoniczne i kameralne dla dorosłych i dzieci, wystawy fotograficzne, współczesnego designu, warsztaty oraz wizualizacje świetlne i brzmieniowe to tylko niektóre z imprez, jakie tworzyły, zakończony 23 września MDF Festiwal 2018 - Music.Designe.Form. Pomysłodawcą,  organizatorem i jednym z wykonawców  cyklu wydarzeń była Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Miejsce akcji to  budynek filharmonii, który na czas festiwalu stał się obiektem  artystycznym: po raz pierwszy zostały w pełni wykorzystane olbrzymie możliwości świetlne fasady budynku, a wewnątrz  na jego kolejnych piętrach, wokół słynnych spiralnych schodów pomieszczono różnorodne wystawy i ekspozycje. 

Finałowy koncert nosił tytuł „Dimensions of Music Form”, a jego wykonawcami byli: skandynawski Apparatjik (Jonas Bjerre, Magne Furuholmen, Martin Terefe), polski tenor Rafał Grozdew i Buika – hiszpańska poetka, piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, którą dyrygował Rune Bergmann. Artyści zaprezentowali następujące utwory: logo wizualne i muzyczne festiwalu, „Heart”op.27 nr 5 Norwega Flinta Juventino Beppe, utwór eksperymentalny „Sound of Szczecin” oraz „Heroine for our time - the artist Julia Pastrana”. Autorem orkiestracji i aranżacji wszystkich utworów był Mateusz Czarnowski, a realizatorami technicznymi audiokoloru byli Stefan Brunner i Tim Ringewaldt.

Zaborowski MDF 23.08 71

          Publiczność wypełniająca salę niemal do ostatniego miejsca, dała się porwać ostatniej części koncertu, którą zaprezentowano w postaci  spektaklu operowego grupy Apparatjik.  Był  on oparty na materiale muzycznym do opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrany, która ze względu na anomalia anatomiczne, była wbrew swojej woli,  pokazywana jako okaz – atrakcja na wystawach w XIX -wiecznej Europie. Historia o losie i samotności bohaterki została opowiedziana obrazami tworzonymi przez  zespół Apparatjik, orkiestrę, Buikę i R. Grozdewa. W Szczecinie odbyła się prapremiera światowa utworu. Wielka gwiazda hiszpańskiej sceny muzycznej Buika (Maria Concepcio Balboa Buika) dała pokaz  możliwości wokalnych i gatunkowych od jazu, r’n’b , afro beatu poprzez soul i flamenco. Urzekła słuchaczy nie tylko niezwykłą muzykalnością, ale także wspaniałym przygotowaniem wokalno - aktorskim i autentycznym liryzmem. Publiczność długo zatrzymywała artystów na scenie, a młodzież obecna na sali dawała nieskrepowany wyraz swym emocjom gwiżdżąc, bijąc brawo i tupiąc  z zachwytu .     

Zaborowski MDF 23.08 81

            Music.Designe.Form Festival  (MOF) to nowy  pięciodniowy projekt szczecińskiej filharmonii. Idea festiwalu została oparta na syntezie różnych dziedzin sztuki i zacieraniu się granic miedzy nimi. Jednym z celów wydarzenia była  próba uchwycenia w tym samym miejscu i czasie tendencji oraz praw rządzących współczesnym designem, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki użytkowej - wyjaśniła dyrektor  Filharmonii Dorota Serwa we wstępie do katalogu festiwalu. Materiały reklamowe czyli katalog podobnie jak ulotki zostały bardzo starannie zaprojektowane, opracowane graficznie i merytorycznie pozwalając słuchaczom/ widzom  na zdobycie nie tylko dużej porcji wiedzy o występujących artystach, ale umożliwiły także zrozumienie idei i założeń festiwalu.

Zaborowski MDF 23.08 90

XXX

Koncert finałowy nie był jedyną prezentacją muzyki współczesnej. W ramach tego festiwalu zaprezentowano szereg utworów i wykonawców o europejskiej renomie  wraz z utworami  czołowego przedstawiciela muzyki minimalistycznej, amerykańskiego kompozytora (nominowanego  kilkukrotnie do Oscara, zdobywcy Złotego Globu) Philipa Glassa. To bardzo dobrze jeśli szacowna instytucja artystyczna, powołana do popularyzacji muzyki klasycznej, nie bazuje na  utartych schematach, świadomie je łamie i proponuje  słuchaczom dialog, spór a może kontrowersje. Tak się zdobywa publiczność: tę dorosłą, którą nazywamy melomanami i tę młodszą, może mniej zakorzenioną w muzyce klasycznej, oczekującą nie tylko nowych form muzycznych, ale w ramach szeroko pojętej sztuki bliskich jej treści i emocji. To wielka odwaga i ogromna umiejętność zbudować i stworzyć taki festiwal, który zgromadzi i zatrzyma słuchaczy/widzów w przedziale wieku od lat 3. do niemal 100. bo takich na sali można było zobaczyć. Za tak gigantyczną pracę należą  się pomysłodawcom i organizatorom czyli dyrektorowi filharmonii Dorocie Serwie wraz ze współpracownikami  - wielkie słowa uznania i gratulacje. Określenia - sukces i wydarzenie artystyczne roku -  w odniesieniu do MDF Festiwal 2018 są jak najbardziej uprawnione.

Tekst: H. Kwiatkowska

Fot. Marcin Zaborowski


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie