Benefis prof. Nowackiego (od lewej) Anna Kolmer, prof. Przemysław Nowacki i Helena Kwiatkowska (archiwum SDRP "Pomorze Zachodnie")

Miniony, 2020 rok był inny od poprzednich. Nie trzeba tłumaczyć z jakich powodów. Tak jak wiele stowarzyszeń, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej „Pomorze Zachodnie” musiało ograniczyć swoją działalność. Ograniczyć, ale nie zawiesić. Robiliśmy wspólnie to co w tych warunkach było możliwe. Przygotowywaliśmy projekty, które udało się nam zrealizować lub będą realizowane w nowym 2021 roku. Co prawda nikt nie ma pewności czy nasze życie wróci do normalności, ale żaden z członków zarządu stowarzyszenia nie zamierza czekać na tzw. lepsze czasy.

I tak zaczynając od marca ub. roku SDRP zorganizowało i zrealizowało w Książnicy Pomorskiej benefis prof. dr nauk medycznych, neurologa, neuropatologa, wykładowcy akademickiego, byłego rektora PUM Przemysława Nowackiego. Na wieczór wspomnień przyszli do Książnicy nie tylko studenci i absolwenci uczelni (obecnego pana rektora nie wyłączając), ale także koleżanki i koledzy oraz współpracownicy. Była małżonka (także lekarka) oraz dorosłe dzieci i wnuki. Nadesłano listy gratulacyjne, bukiety kwiatów i prezenty, a podniosłą atmosferę niwelował swymi anegdotami i barwnymi opowieściami sam beneficjent.

Kolejnym wydarzeniem, był październikowy wieczór autorski, promujący książkę napisana przez Elizabeth von Arnim „Wszystkie psy mojego życia” a przetłumaczoną przez naszą koleżankę, dziennikarkę „Kuriera Szczecińskiego” Elżbietę Bruską. Spotkanie z publicznością odbyło się w przyjaznej i klimatycznej kawiarnio – czytelni EL Papa Cafe Hemingway w Świnoujściu. Tłumaczka odpowiadała na wiele pytań związanych z twórczością E. von Arnim , a także dotyczących życia prywatnego popularnej pisarki (wydano ponad 40 jej książek).

Wydawnictwo „Pomorze” uruchomione przez SDRP wydało nie tylko„Wszystkie psy mojego życia”, ale także w listopadzie drugą książkę pióraemerytowanego kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Saka – „Wierni banderze”.Prezentuje ona kilkanaście sylwetek ludzi, których wieloletnia praca i działalnośćmiały ogromne znaczenie w rozwoju polskiej gospodarki morskiej. Motywem przewodnim książki jest wierność ideałom, dążenie do doskonałości, gdzie zawszetłem jest morze. Właśnie morze jest najsilniejszym motorem, jest motywemprzewodnim każdego rozdziału. Ze środowiska szczecińskiego autor przedstawił byłego dyrektora PŻM Ryszarda Kargera, kpt. ż.w. Ryszarda Wasika, kpt. ż.w.Danutę Kobylińską - Walas, Elżbietę Marszałek oraz osoby, które swoim poczuciem odpowiedzialności i codziennym trudem zasłużyły, by nie zapomniano o ich służbie dla społeczeństwa.

Jak co roku kapituła konkursu „Dziennikarz roku” oceniała spośród nadesłanych (tym razem 18. stu) kandydatur twórczość i działalność dziennikarzy,pisarzy i artystów. Ostatecznie laureatami konkursu za 2019 rok zostali:Nagrodę Specjalną im. red. Bogdana Czubasiewicza otrzymał Wojciech Sobecki(portal Info Mare) oraz Joanna Tryniszewska i Joanna Klimowska-Kronic (autorkiprogramu TVP 3 „Wiatr od morza”); Nagrodę Dziennikarzy – prof. Andrzej Tomczak– malarz, rysownik, scenograf; Nagrodę Debiut Roku 2019 – Paulina Muskała-Szwaja (TVP 3 Szczecin); Nagrodę Super Kaczka – Marek Osajda - dziennikarz,filmowiec dokumentalista. Nagrodę w kategorii Nowe Media otrzymał zespół Polskiego Radia Szczecin S.A.; a w kategorii Social Media – bloger Matt Olech.Kapituła nie przyznała nagrody w kategorii Dziennikarz Roku 2019.

2

Z okazji 75 lat istnienia polskiej radiofonii w Szczecinie Zarząd Oddziału SDRP ”Pomorze Zachodnie” przy wsparciu Urzędu Miasta Szczecin zorganizowała grę miejską pn. ”RadioGra” (gramiejska.szczecin.pl),która miała przypomnieć najważniejsze wydarzenia z jej historii. W formie zabawy edukacyjnej chcieliśmy przypomnieć ,przybliżyć i odnotować najważniejsze fakty z jej istnienia. Mamy nadzieję ,że będzie to ciekawa forma spędzenia czasu w trudnych warunkach pandemii.

radiogra

Oczywiście nadal organizujemy konkurs „ Dziennikarz Roku”. Tym razem będzie to jubileuszowa XXX edycja, w której nagrodzimy dziennikarzy szczególne wyróżniających się interesującą tematyka oraz mistrzowskim opanowaniem rzemiosła w swojej twórczości w 2020. Już od 15 lutego 2021 na adres pocztowy i mailowy Stowarzyszenia zaczynamy przyjmowanie kandydatur do nagród w poszczególnych kategoriach. Kandydatury mogą nadsyłać redakcje zachodniopomorskich mediów, stowarzyszenia i związki twórcze. Szczegóły konkursu oraz formularze zgłoszeń będą podane na naszej stronie już wkrótce.