Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (SDRP) to organizacja społeczna i zawodowa skupiająca dziennikarzy, utworzona po roku 1989 w miejsce istniejącego wcześniej, utworzonego po wprowadzeniu stanu wojennego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. Jedno z działających w Polsce stowarzyszeń dziennikarskich, obok Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, utworzonego w 1951 r. (zdelegalizowanego po wprowadzeniu stanu wojennego i reaktywowanego w 1989), Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, utworzonego w 1991, Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Stanisława Reymonta, utworzonego w 1998 oraz Towarzystwa Dziennikarskiego, powstałego w 2012 roku.

Siedzibą władz naczelnych Stowarzyszenia jest Warszawa, organizacja ma też swoje oddziały terenowe w innych miastach. Jednym z oddziałów jest nasz oddział SDRP "Pomorze Zachodnie" z siedzibą w Szczecinie.

20 czerwca 2016r. w Szczecińskim Inkubatorze Kultury odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”. Zebranie wyznaczono w związku z upływem kadencji organów stowarzyszenia. Obrady toczyły się w sali kominkowej. W ich wyniku ustępujący Zarząd otrzymał jednogłośnie absolutorium. Zgromadzeni dziennikarze i publicyści wybrali nowe władze.

W skład Zarządu SDRP „Pomorze Zachodnie” wchodzą:

 • Anna Kolmer (przewodnicząca, druga kadencja);
 • Helena Kwiatkowska (wiceprzewodnicząca);
 • Danuta Sepuco (sekretarz, druga kadencja);
 • Małgorzata Furga (skarbnik)
 • Andrzej Wiśniewski (członek).

Skład Komisji Rewizyjnej:

 • Janina Piotrowska (przewodnicząca, druga kadencja);
 • Wojciech Termanowski;
 • Maciej Błędowski.

Przedstawicielami Sądu Dziennikarskiego zostali:

 • Elżbieta Bruska;
 • Jarosław Dalecki.

Funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego stowarzyszenia powierzono:

 • Januszowi Ławrynowiczowi.

Jednocześnie Zarząd i członkowie stowarzyszenia zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej pracy dziennikarzy oraz realizujących się twórczo sympatyków. Stowarzyszenie inicjuje wiele spotkań, akcji i programów społecznych, w których pomocne będą umiejętności, wiedza i doświadczenie zarówno młodych jak i starszych dziennikarzy.

Członkowie stowarzyszenia i osoby z nim współpracujące mają możliwość publikacji swoich najnowszych artykułów, bowiem SDRP „Pomorze Zachodnie” prowadzi własną stronę internetową www.dziennikarze.szczecin.pl i portal internetowy www.zachodniopomorskie.siteor.pl.

 

Sekretarz stowarzyszenia pełni raz w tygodniu dyżur, podczas, którego można uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące uczestnictwa w pracach na rzecz stowarzyszenia – środa od godz. 11.00 – 12.00 sala 1, parter Inkubatora Kultury, Al. Wojska Polskiego 90, tel. 601554233, e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Początki szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia są związane z działalnością Związku Zawodowego Dziennikarzy. Jego pierwsze zebranie, założycielskie, odbyło się w listopadzie 1945 r., a więc w miesiąc po ukazaniu się pierwszego numeru „Kuriera Szczecińskiego”. Przewodniczącym został Jarosław Kaniasty, sekretarzem Zygmunt Jabłkowski, a skarbnikiem Ada Sitkowska.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie" zostało utworzone po 1989 r., w miejsce istniejącego wcześniej, od 29 marca 1982 r., Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. Jest organizacją społeczną i twórczą, skupiającą dziennikarzy oraz emerytów i rencistów. Działa równolegle z inną, dużą organizacją dziennikarską – Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Obydwa stowarzyszenia posiadają w Szczecinie swoje oddziały.

Czytaj więcej...

Statut Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

zatwierdzony 30 maja 2008 roku podczas VII Zjazdu SDRP

Czytaj więcej...