Gośćmi kolejnego (drugiego w tym roku) spotkania z cyklu „Przychodzimy, odchodzimy..." zorganizowanego przez SDRP Pomorze Zachodnie  wspólnie z Centrum Kultury Euroregionu "Stara Rzeźnia” byli miłośnicy gór i górskich wędrówek. Spotkanie odbyło się 2 lutego w Starej Rzeźni na Łasztowni. Jego uczestnikami byli członkowie Elitarnego Klubu Górskiego „Leśne dziadki”: m. in.Tadeusz Czapski, Andrzej Russin, Eugeniusz Ciołek Piotr Ziontkowski, Wojciech Starzyński, Julian Czyżyk, Rafał Zawojski, Zbigniew Garbiak i Roman Weczer - współzałożyciel i prezes klubu.

Zbiorowym bohaterem były góry i szczecinianie - ludzie różnych profesji, którzy je kochają, poznają, wędrują po nich, wspinają się, dokonują dalekich górskich wypraw. Z barwnych opowieści wyłanił się obraz nie tylko wielkiej pasji, sposobu na życie i pozytywnie pojmowanego „zakręcenia”, ale zabrzmiał także głos miłośników natury, ludzi wrażliwych na jej uroki. Mimo, iż każdy z nich w różnych zespołach zdobywał w życiu choć jeden z liczących się w światowej alpinistyce szczytów, od niemal 10. lat wędrują i zdobywają góry razem.

Nie zabrakło też refleksji o konieczności zachowania bezpieczeństwa w każdej sytuacji, udanym mariażu rozsądku i ostrożności, gdy trzeba zrównoważyć wielkie ambicje i głód sukcesu. Opowieści udokumentowali własnymi zdjęciami, z których niejedno mogłoby znaleźć miejsce na artystycznej międzynarodowej wystawie. Zaprosili także wszystkich obecnych na zorganizowany przez siebie, popularnym już w całej Polsce - przegląd filmów o górach pt. "O! Góry", którego 5. edycja miała miejsce w Szczecinie w dniach 4-7 lutego.

Zdjęcia: Zbigniew Zbroja