zdjęcie ogólne uczestników noworocznego spotkania Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie

Tradycyjnie, jak na początku każdego nowego roku zachodniopomorscy  dziennikarze, ich współpracownicy oraz sympatycy tego zawodu zebrali się w WILLA OGRODY na noworocznym spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

Przewodnicząca Stowarzyszenia dziennikarka, reportażystka Polskiego Radia Szczecin - Anna Kolmer powitała wszystkich przybyłych życzeniami zdrowia, pomyślności i sukcesów w pracy zawodowej w nowym roku. Podkreśliła konieczność utrzymywania ścisłych kontaktów, wymiany informacji i zachowania solidarności środowiskowej.

W jej wystąpieniu nie zabrakło także krótkiego omówienia osiągnięć ubiegłego roku i podziękowań pod adresem współpracowników, którzy zorganizowali comiesięczne „Spotkania przy kominku” w gościnnym Inkubatorze Kultury. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana: od pojęcia szczecińskości, poprzez debatę o naszej tożsamości kulturowej, tematykę repatriantów po współpracę gminnych samorządów w trakcie realizacji projektów unijnych. Zaproszono także artystów fotografików, historyków, sportowców, pisarzy oraz parających się pisarstwem ludzi morza. Rozpoczęto cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkolnej pt. „Region w pigułce”. W ich organizacji chętnie pomagają gminy zachodniopomorskiego i szczecińscy pedagodzy wraz z uczniami. Zaproponowano otwarte spotkania i dyskusje z udziałem ekspertów i publiczności w „Starej Rzeźni”. Tam rozmawiano m.in. o współczesnej młodzieży, ludzkich pasjach, problemach uchodźców w Polsce.

W studio TVP Szczecin zorganizowano doroczną „Galę Dziennikarską” nagradzając dziennikarzy pracujących w szczecińskich mediach. Dziennikarze SDRP byli współorganizatorami, wraz z Wydziałem Humanistycznym US i „Kurierem Szczecińskim” konferencji poświęconej 70. leciu polskiego dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim. Byliśmy mecenasem festiwalu muzycznego „Zjazd Młodych Gwiazd” fundując jedną z nagród dla młodziutkich wykonawców śpiewających piosenki polskiego big bitu lat 60.tych. Nawiązaliśmy trwałe kontakty z Książnicą Pomorską organizując otwarte spotkania z wybitnymi naukowcami i twórcami kultury. Regularnie zamieszczaliśmy informacje, relacje, reportaże i materiały publicystyczne na naszym portalu miejskim www.dziennikarze.szczecin.pl jak też na nowo powstałym regionalnym portalu dziennikarskim www.zachodniopomorskie-info.

W gościnnej willi spotkało się wielu dziennikarzy, którym na co dzień obowiązki zawodowe i rodzinne nie pozwalają na zbyt częste kontakty środowiskowe. - Takie cykliczne spotkania są w naszym środowisku bardzo potrzebne. Ani Kolmer i zarządowi SDRP należą się ogromne podziękowania za kontynuację tradycji, za tworzenie takich możliwości - powiedziała Maria Okulicz, emerytowana dziennikarka Polskiego Radia Szczecin, z kilkudziesięcioletnim zawodowym stażem. Podczas spotkania rozmawiano także o rozpoczęciu kolejnej, XXVI edycji konkursu dziennikarskiego „Dziennikarz Roku” i podkreślano konieczność jego rozpropagowania w redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz w redakcjach prowadzących portale internetowe.

Zdjęcia: Wojciech Lisowski