Jerzy Kubiak z żoną

W niedzielę 5 marca zmarł Jerzy Kubiak, nestor szczecińskiego dziennikarstwa, wieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Szczecinie.

Jerzy Kubiak urodził się 1 grudnia 1931 r. w Radomsku. Był absolwentem wydziału filozoficzno-społecznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę dziennikarską rozpoczął (1952-59) w „Gazecie Poznańskiej”, następnie pracował w „Gazecie Częstochowskiej”. Od 1974 r. był dziennikarzem szczecińskiego oddziału PAP, którym kierował przez wiele lat. Był niezwykle uczynnym, serdecznym kolegą, służącym radami młodszym dziennikarzom.

Współpracownicy wspominają Go jako osobę, która pierwsza przychodziła do pracy w budynku przy pl. Hołdu Pruskiego 8 i wychodziła jako ostatnia. Żadne wydarzenie nie umykało jego uwadze. Był świadkiem przełomowych wydarzeń w kraju i naszym regionie. Relacjonował najważniejsze wydarzenia na Pomorzu Zachodnim. Opisywał wydarzenia grudniowe, szczeciński Sierpień ’80, zmianę systemu społeczno-politycznego w kraju, narodziny samorządu.

Pod koniec lat 90. przeszedł na emeryturę, choć długo jeszcze pozostał aktywny dziennikarsko. W 2003 r. podjął, kierowany względami rodzinnymi, decyzję o przeniesieniu w okolice Częstochowy.

Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 86 lat.