Już dwudziesty szósty raz przyznano „Dziennikarskie Kaczki” – nagrody dla najlepszych dziennikarzy pracujących na Pomorzu Zachodnim.

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu przyznano, nagrodę portalowi internetowemu z Chojny. Nagroda jest tym bardziej cenna, gdyż jest uznaniem dla bardzo dynamicznie rozwijającego dziennikarstwa internetowego. Tegoroczną galę poprowadzili: Konrad Pawicki – aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie, Anna Kolmer – przewodnicząca SDRP „Pomorze Zachodnie”. Oprawę muzyczną zapewniła grupa muzyczna Blue Bossa. Organizatorami konkursu były stowarzyszenia dziennikarskie: SDRP ”Pomorze Zachodnie” i szczeciński oddział SDP.

Konkurs powoli zaczyna zmierzać w kierunku doceniania ludzi pracujących w portalach internetowych. W ubiegłym roku jednym z laureatów, był dziennikarz piszący dla jednego z portali internetowych. W tym roku przyznano już nagrodę całemu portalowi. Jest to bardzo cenne ze względu na bardzo szybki rozwój internetu od którego nie ma odwrotu. Bardzo często dziennikarze ze „stażem pracy” twierdzą, że pisanie dla portali nie przystaje do dziennikarstwa prasowego, radiowego czy telewizyjnego. Niestety, czas zmienił również twórczość dziennikarską i czy Kapituła konkursu chce, czy nie chce musi internet dostrzegać. Negatywnym  wydarzeniem tegorocznego konkursu, było nie przyznanie nagrody za debiut roku. Oczywiście, jak przyznawać nagrody to za konkretną pracę, jeżeli nie zaistniały młode osobowości dziennikarskie to nic na siłę i lepiej nagrody nie przyznawać. Jednak niepokojącym zjawiskiem jest to, że młodzi dziennikarze nie zaistnieli i tu pytanie? Czy nie potrafią pisać i tworzą jedynie notatki prasowe, czy też uczestniczą tylko w konferencjach prasowych? Może więcej otwartości w redakcjach na młodych? Złota Kaczka to najdłużej utrzymujący się konkurs dziennikarski w Polsce i z tego należy się cieszyć.

Kapituła Konkursu docenia dziennikarzy twórczych i dynamicznych, widzi ciekawych ludzi nie związanych z mediami, którzy pracują na rzecz rozwoju regionu. Okazuje się, że nagrody poza dziennikarskie przyczyniają się do rozwoju różnych dziedzin życia np. medycyny. Może siła rażenia tej nagrody, powinna być przyczynkiem do dostrzegania w naszym regionie zjawisk ponadregionalnych, krajowych, światowych. Grzanie się w sosie własnym /regionalnym/ trąci czasami dawno minionymi. Konkurs ”Dziennikarz Roku” to zjawisko medialne, które na stałe wpisało się w tradycje dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim. Co roku  podczas finału konkursu spotykają się pokolenia dziennikarskie by odebrać nagrody, wypić lampkę wina, porozmawiać czy tak zwyczajnie razem pobyć.

"Kaczki" mają swoją tradycje i trzeba ją pielęgnować, jednak powinny otrzymać więcej wiatru w skrzydła i otworzyć się na nowe formy twórczości dziennikarskiej, na inny sposób pisania, czy też przekazywania informacji.

Tekst: Andrzej Wiśniewski
Foto: Andrzej Szczepaniak

Poniżej wyniki XXVI edycji konkursu "Dziennikarz Roku":

Dziennikarzem Roku 2016 został:

  •  red. Dariusz Baranik (TVP3 Szczecin).

Wyróżnienie w kategorii „Dziennikarz Roku 2016” otrzymał:

  • red. Paweł Sławiński z portalu Chojna24.pl.

W kategorii nagroda im. B. Czubasiewicza laureatem został:

  • red. Marek Klasa (Kurier Szczeciński).

W kategorii Debiut Roku 2016 – nie przyznano srebrnej kaczki.

Nagroda Dziennikarzy trafiła do:

  • Rafała Podrazy.

Super Kaczkę za całokształt pracy twórczej otrzymał:

  • Włodzimierz Piątek.

Uhonorowano również seniorów dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim:

  • red. Jerzego Undro,
  • red. Jacka Pawłowskiego,
  • red. Jacka Grażewicza.