W Starej Rzeżni odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przychodzimy…Odchodzimy…”, organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie” i Centrum Kultury Europejskiej „Stara Rzeżnia”.

Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami z tego cyklu. Gościem był Leszek Herman, z zawodu architekt, który wyrasta na szczecińskiego Dana Browna, w sensacyjnym tonie opisujący w swoich książkach tajemnice Pomorza. Po bestsellerowym „Sedinum”, na rynku pojawiła się kolejna jego książka „Latarnia umarłych”.

„Sedinum” wyszło w 2015 r. przed gwiazdką. Decyzja o wydaniu drugiej książki podjęta została dziesięć miesięcy wcześniej. Ten czas poświęciłem na szukanie materiałów. Gdy „Sedinum” pojawiło się w księgarniach, już pisałem drugą książkę – mówił podczas spotkania Leszek Herman.

Czy sukces książki przełożył się w jakiś sposób na Pańską pracę? – pytali zgromadzeni w sali Iluzjon w „Starej Rzeżni" fani twórczości Leszka Hermana.

O tyle, że klienci, którzy teraz do mnie przychodzą, wiedzą o mojej książce. Mam też podejrzenie, że dzięki książce dostałem zlecenie na zaprojektowanie kilku domów – mówił Leszek Herman.

Gości spotkania interesowała dalsza twórczość Leszka Hermana. Czy powstanie kolejna powieść?Właśnie zbieram materiały. Już mam pomysł, który przyszedł mi do głowy po „czarnych protestach” kobiet w Polsce – powiedział autor „Sedinum”. Będzie to historia o Pomorzu, które ma niechlubne karty dotyczące czarownic. Sydonia jest najbardziej znaną naszą czarownicą, ale chciałbym przybliżyć dramaty związane z czarami, jakie rozegrały się na Pomorzu. I ciekawostki. Choćby tę, która mówi o tajemniczej księdze czarów przechowywanej w kościele w Wolinie.

Miejmy nadzieje, że czeka nas kolejna spotkanie z nieznaną historią Pomorza Zachodniego. Jej odkrywanie dzięki autorowi „Sedinum” staje się dobra lekcją historii, która dla wielu z nas zaczynała się na Pomorzu Zachodnim od 1945 roku. Spotkanie z Leszkiem Hermanem prowadziła Anna Kolmer dziennikarka radiowa, szefowa SDRP ”Pomorze Zachodnie”.

Warto też odnotować fakt, iż Leszek Herman oraz Leszek Żebrowski artysta plastyk, zostali uhonorowani tytułem honorowego Ambasadora Szczecina 2017. Nadanie tytułu odbędzie się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu 5 lipca 2017r. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Szczecin.

Polskie Radio Szczecin na wakacje dla swoich słuchaczy wyprodukowało wersję dzwiękową „Sedinum” w formie audiobooka. Premiera odbędzie się w dniu 25 czerwca 2017r. o godz.16.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

Tekst: Helena Kwiatkowska
Zdjęcia: Jacek Trojanowski