Festiwal Róż w Dobrej 2019

Festiwal Róż w Dobrej to polsko-niemiecka impreza organizowana na cześć angielskiej pisarki i wielkiej miłośniczki ogrodów Elizabeth von Arnim, która na przełomie XIX i XX w. mieszkała w majątku męża - Henninga von Armin (dzisiejsze Rzędziny i Buk).

W niedzielę, 16 czerwca na terenie sportowo-rekreacyjnym w Dobrej odbyła się siódma edycja Festiwalu Róż. Nasza obecność na tej imprezie związana jest z promocją książek: Elizabeth von Arnim „Wszystkie psy mojego życia” (tłum. Elżbieta Bruska) i Zbigniewa Saka „Dogonić horyzont”. Obie zostały wydane przez Wydawnictwo „Pomorze”. Obie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczy liczba sprzedanych egzemplarzy.

Festiwal rozpoczął korowód Królowej Róż, czyli pań w pięknych sukniach, w zjawiskowych kapeluszach i często z parasolkami ozdobionymi różami. Autorką prezentowanych kreacji była Aleksandra Gisges-Dalecka - absolwentka ASP we Wrocławiu (specjalność - tkanina artystyczna), autorka scenografii w wielu prestiżowych teatrach, kuratorka Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. W październiku ub. roku była gościem naszego spotkania z cyklu „Przy kominku”.

Imprezy towarzyszące to m.in. koncerty zespołów muzycznych i grup tanecznych, wystawy malarskie i fotograficzne oraz warsztaty florystyczne i rękodzielnicze. VII Polsko-Niemiecki Festiwal Róż jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg VA Euroregionu Pomerania.

Tekst: Elżbieta Karasiewicz
Foto: Marta Płachta