Złote i Srebrne Kaczki rozdane

Tytuł DZIENNIKARZ ROKU 2010 dla Leszka Wójcika z „Kuriera Szczecińskiego”, NAGRODA SPECJALNA im. red. Bogdana Czubasiewicza dla Grzegorza Gibasa z Polskiego Radia Szczecin, NAGRODA DZIENNIKARZY dla Sylwestra Ostrowskiego ze Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa.

Ponad sto osób oklaskiwało w piątek, 18 marca 2011 r., w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, laureatów XX edycji konkursu szczecińskich dziennikarzy. Kapituła konkursu w składzie: Joanna Pieciukiewicz – Telewizja Polska Szczecin, Piotr Jasina - „Głos Szczeciński”, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Marek Klasa – „Kurier Szczeciński”, Przemysław Szymańczyk – Polskie Radio Szczecin, Jan Zarzycki – Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”, zbierała się wprawdzie wielokrotnie, ale końcową decyzję podjęła jednomyślnie.

Tytuł DZIENNIKARZA ROKU 2010 należy się, czytamy w laudacji, red. Leszkowi Wójcikowi „Za dziennikarską bezkompromisowość, nieuleganie naciskom, odważne pióro. Za pisywanie z jednakową starannością zarówno spraw małych jak i dużych. Za ujmującą elegancję wykonywania zawodu, a przede wszystkim za wierność ideałom dziennikarstwa”. NAGRODA SPECJALNA im. Red. Bogdana Czubasiewicza - red. Grzegorzowi Gibasowi „Za konsekwentne przypominanie słuchaczom radia, że Szczecin jest nadal miastem morskim. Za nietracenie wiary i nadziei, że Szczecin ma szansę nadal nim pozostać. Za benedyktyńską pracę nad dziennikarskim dokumentowaniem wszystkich wydarzeń związanych z gospodarką morską”. W laudacji dla laureata NAGRODY DZIENNIKARZY muzyka  Sylwestra Ostrowskiego czytamy: „Za imponujący upór i konsekwencję działania na rzecz szczecińskiej kultury. Za nieprzyłączanie się do pochodu malkontentów twierdzących, że Szczecin to miasto, w którym nic dobrego nie może się wydarzyć. Za indywidualizm oraz tworzenie własnych, ambitnych, kulturalnych projektów, a w szczególności za nieoceniony wkład w powstanie w Szczecinie Akademii Sztuki i to bez szukania medialnego uznania”.

Laureatom, co jest zwyczajem szczecińskiego konkursu, nagrody w postaci Złotych i Srebrnych Kaczek, certyfikatów i nagród pieniężnych, wręczali ubiegłoroczni laureaci: red. Adam Zadworny i red. Marcin Górka z „Gazety Wyborczej” oraz red. Jerzy Undro z Polskiej Agencji Prasowej. NAGRODĘ DZIENNIKARZY dla Sylwestra Ostrowskiego wręczyła przewodnicząca Kapituły, red. Joanna Pieciukiewicz.

Szczeciński konkurs zorganizowano po raz pierwszy w 1991 r. Jest najstarszym konkursem dziennikarskim w Polsce po transformacji ustrojowej. – W ciągu minionych dwudziestu lat zmieniał się regulamin konkursu, zmniejszała się lub zwiększała liczba laureatów, jednak dwie rzeczy były stałe:  zawsze o tym, komu zostanie wręczona nagroda decydowała Kapituła Konkursu i zawsze były z nami instytucje i firmy, które w zamian za promocję i reklamę podczas gali finałowej wspierały nas finansowo – powiedział Jan Zarzycki, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

Laureatom tegorocznego konkursu gratulowali; wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Galę finałowa konkursu uświetnił recital Joanny Prykowskiej, znanej szerzej jako wykonawczyni piosenki „Serce rozbitkiem jest”, w filmie Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem”.

Był to dwudziesty finał konkursu szczecińskich dziennikarzy, organizowanego od 1991 roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”. Od trzech lat współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Partnerami XX edycji konkursu DZIENNIKARZ ROKU byli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Polska Żegluga Morska, spółka REMONDIS, Bosman Browar Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Centrum Motorowodne w Szczecinie, Szczecińska Agencja Artystyczna.

Fotorelacja z finałowej gali XX edycji konkursu "Dziennikarz Roku":