Stara Rzeźnia po remoncie w 2015

We wtorek 8 grudnia, o godzinie 14.00, w sąsiedztwie budynku CSL Internationale Spedition Sp.z o.o., czyli popularnej Starej Rzeźni na Łasztowni, odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej fakt oficjalnego nazwania imieniem Skwer Kapitanów terenu między Starą Rzeźnią a pobliskimi zabudowaniami.

Zaakceptowana przez Radę Miasta na wniosek dyr. Laury Hołowacz nazwa to nie tylko wyraz uznania i szacunku dla „pierwszych po Bogu”, lecz także kolejny ważny symbol świadczący o znaczeniu morza, gospodarki i kultury morskiej oraz wszystkich tych co na morzu w programie i codziennej działalności utworzonego przez CSL Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czerwcu ubiegłego roku, podczas trwania Dni Morza oraz IX Zlotu Oldtimerów, w obecności kapitanów wielu żaglowców, zagrodzone fragmentem portowego muru przejście do odbudowywanego jeszcze budynku nazwano Zaułkiem Kapitanów. Na szczęście tamten murek został rozebrany, a imię Kapitanów otrzymał uporządkowany, znacznie większy teren.

stararzezniaotwarcie

Na uroczystość odsłonięcia tablicy organizatorzy zaprosili wszystkich zainteresowanych, deklarując równocześnie, że Stara Rzeźnia jest i pozostanie macierzystą przystanią dla wszystkich sympatyków i ludzi morza, a kapitanowie, tak profesjonalni marynarze i rybacy, jak amatorzy żeglarze, będą w niej zawsze honorowymi gośćmi…

Tekst: j.kpt.ż.w. Zygmunt Kowalski

P.S. Dodam jeszcze, że Skwer Kapitanów to miejsce, gdzie w 2013 roku odbyło się symboliczne „Wbicie Pierwszego Gwoździa” z okazji rozpoczęcia remontu zrujnowanej Starej Rzeźni, potem trwał jej remont, a w 2015 roku odbyło się otwarcie Centrum Kultury Stara Rzeźnia (na zdjęciach). Teraz kreska kursowa do nowej Starej Rzeźni prowadzi przez nowy Skwer Kapitanów… (WS)

Stara Rzeznia w 2013