Prawie 40-tu gimnazjalistów ze Skolwina było gośćmi Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Dla młodzieży zorganizowano „Spotkanie z kulturą, historią i rekreacją”, które odbyło się tuż przed świętami Wielkiej Nocy.

Na początku imprezy uczniowie zobaczyli film pt. „Piekło misjonarza” o polskich żołnierzach na misji w Afganistanie. Po projekcji Adam Wojtkowiak i Leszek Dembek, oficerowie Wojska Polskiego, opowiadali o swoich doświadczeniach i odpowiadali na pytania.

Także w egzotycznym klimacie przebiegało spotkanie z kpt. żeglugi wielkiej Józefem Gawłowiczem. Popularny wilk morski przyjął uczniów w swojej galerii, w której wspominał swoje podróże po świecie i prezentował eksponaty z wystawy „Sztuka czterech kontynentów”.

kpt. ż. w. Józef Gawłowicz

W Klubie 12 DZ można zobaczyć unikatowe elementy wyposażenia kawalerzystów z XIX i XX wieku. Zbiory prezentowane są w mini muzeum Andrzeja Winczy, emerytowanego podporucznika Wojska Polskiego i b. nadkomisarza Policji Konnej. Jest członkiem Federacji Kawalerii Ochotniczej Klubu Kawalerzystów im. 12 Pułku Ułanów Podolskich Także i on spotkał się z młodzieżą. Uczniowie mieli okazję zobaczyć siodła tureckie, austriackie, węgierskie, japońskie, niemieckie, polskie. Dumą ekspozycji kawalerzysty jest siodło oficerskie francuskie, które wykonano około 200 lat temu. Na młodzieży największe wrażenie zrobiła węgierska maska przeciwgazowa dla konia, ale z nie mniejszym zainteresowaniem podziwiali broń sieczną i mundury.

ppor. Andrzej Wincza

Po dużej dawce historii zaproszono uczniów do wojskowej biblioteki oświatowej, która działa od 1953 roku. Na zbiory placówki składają się przede wszystkim publikacje o tematyce wojskowej, ale także m. in. popularnonaukowe, beletrystyka, książki dla dzieci i młodzieży, a w tym lektury szkolne.

Gospodarze spotkania zapewnili uczniom wrażenia sportowe. Na placu przed klubem rozegrał się turniej przeciągania liny. Po nim młodzież spotkała się z mistrzem świata w karate bushikan Pawłem Bombolewskim. Bardziej śmiali uczniowie i nauczycielka skorzystali z krótkiej lekcji karate, a wszyscy podziwiali pokaz walki mistrza z wirtualnym przeciwnikiem.

Paweł Bombolewski, mistrz świata w karate bushikan

Program wizyty w Klubie 12 DZ zawierał jeszcze spotkania z literaturą i sztuką. O najnowszej swojej książce pt. „Siekierki – poemat o forsowaniu Odry”, mówiła Barbara Dominiczak oraz ks. January Żelawski, współautor. Natomiast Aleksandra Petrusewicz zachęcała do poznawania literatury i czytania. Lekkim przerywnikiem programu był pokaz tańca w wykonaniu formacji tanecznej „Joy”. Na zakończenie dnia w Klubie zaplanowano opowieści o tajemnicach regionu Zachodniopomorskiego, które przybliżył Michał Rembas, dziennikarz i pisarz.

Barbara Dominiczak, ks. January Żelawski, Aleksandra Petrusewicz

Wizyta gimnazjalistów w Klubie 12 DZ odbyła się w ramach Programu przeciwdziałania wykluczeniu kulturowemu dzieci i młodzieży – Kultura zaprasza, który zainaugurowano w maju 2015 r. Jego autorem jest Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin. Zamiarem urzędników było „stworzenie – w porozumieniu z miejskimi instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi – oferty, zachęcającej dzieci i młodzież do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i imprezach artystycznych oraz zaangażowanie ich do udziału w różnego rodzaju warsztatach i kursach edukacyjnych, a w efekcie: zmotywowanie do podnoszenia własnych kompetencji społecznych. Zasadniczym celem, tak pomyślanego przedsięwzięcia, jest podjęcie próby ograniczenia zjawiska marginalizacji kulturowej młodych szczecinian, wskazywanie sposobów aktywnego i pożytecznego spędzania czasu wolnego, a także wyrównywanie szans dzieci i młodzieży w dostępie do kultury” (czyt. www.szczecin.eu). Naczelną zasadą  programu jest niekomercyjność, tak więc udział dzieci i młodzieży jest nieodpłatny.

Propozycję włączenia się w to przedsięwzięcie przyjęli: Stowarzyszenie Media Dizajn, Stowarzyszenie Kamera, Fundacja Muzyki Dawnej, Fundacja Las Sztuki, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki Szczecińska Sztuka oraz Klub 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Strategicznymi partnerami programu są Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, który przewozi bezpłatnie uczestników programu oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Oferta obejmuje także posiłek. Jego sfinansowanie zadeklarowali partnerzy-sponsorzy: CSL Internationale Spedition sp. z o.o., Blue Seven sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud sp. z o.o. oraz Hotel Radisson Blu w Szczecinie. Całość koordynują Dom Kultury „Klub Skolwin” i Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu. Ich zadaniem jest wybór, zorganizowanie i przygotowanie grupy dzieci lub młodzieży, zapewnienie opieki nad nimi podczas uczestniczenia w wydarzeniu.

Tekst, zdjęcia: Danuta Sepuco