Ning Feng, Xavier de Maistre, Raphael Wallfisch, Noah Bendix Balgley, Tomasz Konieczny, Stacey Kent, Morton Subotnick, czy Marcin Masecki to tylko wybrane nazwiska, które uświetnią nadchodzący sezon artystyczny 2019/2020 w Filharmonii w Szczecinie. Już dziś można zapoznać się z repertuarem pierwszej połowy sezonu.

Choć uroczysta inauguracja sezonu odbędzie się 27 września, to już w sierpniu ponownie melomani zostaną zaproszeni w progi "lodowego pałacu". 30 sierpnia odbędzie się finałowy koncert siódmej już edycji międzynarodowych warsztatów dla młodych muzyków - International Lutosławski Youth Orchestra. Pierwsze dni września to V turniej Muzyków Prawdziwych, podczas którego Filharmonię wypełni kalejdoskop tradycyjnych dźwięków. To także piąte urodziny filharmonii nowej siedzibie, na które szykowane są nie tylko muzyczne niespodzianki. W połowie września MUSIC.DESIGN.FORM Festival światłem i dźwiękiem zabierze wszystkich w wyjątkową audioluminescencyjną podróż.

Inauguracja nowego sezonu, jak zawsze będzie szczególna. Tym razem w złotej sali symfonicznej wystąpi Ning Feng, światowej sławy skrzypek, triumfator Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w 2006 roku. Z naszą Orkiestrą Symfoniczną wykona on Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena.

Wirtuozów skrzypiec pojawi się więcej. Przed nami Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Czajkowskiego, który wykona Noah Bendix Balgley, Sonaty na skrzypce i fortepian Weinberga, które zaprezentuje Linus Roth i Jose Gallardo, powróci też do Szczecina Christian Tetzlaf, by wraz z Orkiestrą zaczarować publiczność koncertem Brahmsa.

Naszym gościem będzie także Tomasz Konieczny – obecnie jedno z najgorętszych nazwisk wśród śpiewaków. Ten obdarzony przejmującym barytonem doskonały interpretator muzyki niemieckiej wykona pieśni z cyklu „Podróż zimowa” Franza Schuberta. W złotej sali usłyszymy także nasycony lirycznymi, śpiewnymi melodiami Koncert Es-dur na harfę i orkiestrę op. 74 Reinholda Glière'a, podczas którego Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyć będzie wirtuoz harfy - Xavier de Maistre.

Tradycyjnie w nowym sezonie nie zabraknie też perełki w postaci artysty rezydenta. Tym razem będzie to jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce, którego każdy projekt to istna perełka, pianista, kompozytor, aranżer - Marcin Masecki. Usłyszymy go wraz z jego Triem Jazzowym oraz Grzegorzem Tarwidem podczas wrześniowego festiwalu MDF, kiedy to premierowo wykonają „Muzykę ogni Sztucznych G. F. Händla w zupełnie nowym, jazzowym opracowaniu Maseckiego. Kolejne spotkanie z artystą czeka nas w grudniu. Marcin Masecki przygotował ucztę muzyczną specjalnie dla Państwa, a będzie ona uświetniała obchody Roku Beethovenowskiego. W pierwszej części koncertu zabrzmią utwory ulubionych kompozytorów Ludwiga van Beethovena, a w drugiej ulubione utwory samego jubilata.

W nowym sezonie artystycznym nie zabraknie także innych „nieklasycznych” wielkich nazwisk. Cykl ESPRESSIVO otworzy koncert Stacey Kent, jednej z najważniejszych współczesnych wokalistek jazzowych. Artystka wystąpi w Polsce po raz pierwszy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. W cyklu BRILLANTE z kolei zagości Gordon Haskell. Retrospektywa twórczości Mortona Subotnicka, ojca chrzestnego muzyki elektronicznej, otworzy kolejną edycję Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej SOUNDLAB. Będzie to jedyny występ Subotnicka i artysty wizualnego Lillevana w Polsce w ramach ich trasy koncertowej. RUBATO z kolei zaprezentuje melomanom grupy z USA, Grecji i Węgier, które w swojej twórczości nawiązują do dużych grup artystycznych, orkiestr, ansambli wykonujących muzykę tradycyjną.

Opracowane: H. Kwiatkowska na podstawie materiałów nadesłanych przez Katarzynę Plater-Zyberk, Rzecznika Prasowego Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie
Foto: Lawrence Tsang