Ning Feng, fot. Lawrence Tsang

Ning Feng, Xavier de Maistre, Raphael Wallfisch, Noah Bendix Balgley, Tomasz Konieczny, Stacey Kent, Morton Subotnick, czy Marcin Masecki to tylko wybrane nazwiska, które uświetnią nadchodzący sezon artystyczny 2019/2020 w Filharmonii w Szczecinie. Już dziś można zapoznać się z repertuarem pierwszej połowy sezonu.

Choć uroczysta inauguracja sezonu odbędzie się 27 września, to już w sierpniu ponownie melomani zostaną zaproszeni w progi "lodowego pałacu". 30 sierpnia odbędzie się finałowy koncert siódmej już edycji międzynarodowych warsztatów dla młodych muzyków - International Lutosławski Youth Orchestra. Pierwsze dni września to V turniej Muzyków Prawdziwych, podczas którego Filharmonię wypełni kalejdoskop tradycyjnych dźwięków. To także piąte urodziny filharmonii nowej siedzibie, na które szykowane są nie tylko muzyczne niespodzianki. W połowie września MUSIC.DESIGN.FORM Festival światłem i dźwiękiem zabierze wszystkich w wyjątkową audioluminescencyjną podróż.

Inauguracja nowego sezonu, jak zawsze będzie szczególna. Tym razem w złotej sali symfonicznej wystąpi Ning Feng, światowej sławy skrzypek, triumfator Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w 2006 roku. Z naszą Orkiestrą Symfoniczną wykona on Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena.

Wirtuozów skrzypiec pojawi się więcej. Przed nami Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Czajkowskiego, który wykona Noah Bendix Balgley, Sonaty na skrzypce i fortepian Weinberga, które zaprezentuje Linus Roth i Jose Gallardo, powróci też do Szczecina Christian Tetzlaf, by wraz z Orkiestrą zaczarować publiczność koncertem Brahmsa.

Naszym gościem będzie także Tomasz Konieczny – obecnie jedno z najgorętszych nazwisk wśród śpiewaków. Ten obdarzony przejmującym barytonem doskonały interpretator muzyki niemieckiej wykona pieśni z cyklu „Podróż zimowa” Franza Schuberta. W złotej sali usłyszymy także nasycony lirycznymi, śpiewnymi melodiami Koncert Es-dur na harfę i orkiestrę op. 74 Reinholda Glière'a, podczas którego Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyć będzie wirtuoz harfy - Xavier de Maistre.

Tradycyjnie w nowym sezonie nie zabraknie też perełki w postaci artysty rezydenta. Tym razem będzie to jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce, którego każdy projekt to istna perełka, pianista, kompozytor, aranżer - Marcin Masecki. Usłyszymy go wraz z jego Triem Jazzowym oraz Grzegorzem Tarwidem podczas wrześniowego festiwalu MDF, kiedy to premierowo wykonają „Muzykę ogni Sztucznych G. F. Händla w zupełnie nowym, jazzowym opracowaniu Maseckiego. Kolejne spotkanie z artystą czeka nas w grudniu. Marcin Masecki przygotował ucztę muzyczną specjalnie dla Państwa, a będzie ona uświetniała obchody Roku Beethovenowskiego. W pierwszej części koncertu zabrzmią utwory ulubionych kompozytorów Ludwiga van Beethovena, a w drugiej ulubione utwory samego jubilata.

W nowym sezonie artystycznym nie zabraknie także innych „nieklasycznych” wielkich nazwisk. Cykl ESPRESSIVO otworzy koncert Stacey Kent, jednej z najważniejszych współczesnych wokalistek jazzowych. Artystka wystąpi w Polsce po raz pierwszy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. W cyklu BRILLANTE z kolei zagości Gordon Haskell. Retrospektywa twórczości Mortona Subotnicka, ojca chrzestnego muzyki elektronicznej, otworzy kolejną edycję Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej SOUNDLAB. Będzie to jedyny występ Subotnicka i artysty wizualnego Lillevana w Polsce w ramach ich trasy koncertowej. RUBATO z kolei zaprezentuje melomanom grupy z USA, Grecji i Węgier, które w swojej twórczości nawiązują do dużych grup artystycznych, orkiestr, ansambli wykonujących muzykę tradycyjną.

Opracowane: H. Kwiatkowska na podstawie materiałów nadesłanych przez Katarzynę Plater-Zyberk, Rzecznika Prasowego Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie
Foto: Lawrence Tsang