VI Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej BRZASK , który odbył się w szczecińskim Teatrze Lalek „Pleciuga” 7-8 września, zgromadził rzesze młodych ludzi. Wszystkie miejsca na widowni zostały zajęte, także schody i wszelka wspólna przestrzeń. Podniosły, pełen emocji klimat. I tak było do samego końca, czyli do Gali Laureatów, podsumowującej festiwal, podczas której ogłoszono wyniki.

Kolorowo i z pasją

Na finał licznie przybyli przyjaciele, rodzice uczestników, dziadkowie, opiekunowie, także goście ze świata kultury, oświaty, patroni festiwalu oraz jego sponsorzy, ponadto organizacje wspierające ZHP. Mecenat nad festiwalem objęło Miasto Szczecin. Impreza została wpisana na stałe do wydarzeń kulturalnych miasta.

Festiwal Piosenki Harcerskiej, w którym uczestniczyło ok. 150 osób w rozpiętości wieku od 7 do … enty lat, z pewnością zachwycił na wielu poziomach. Czyli aranżacją, doborem muzyki, choreografią a nade wszystko kreatywnością i pomysłowością organizacyjną, talentami młodych ludzi. W bieżącym 2019 roku uczestnicy festiwalu prezentowali konkursowo piosenkę harcerską oraz o charakterze ludowym. A trzeba wiedzieć, że impreza zorganizowana została przez Hufiec Szczecin ZHP Chorągwi Zachodniopomorskiej, instruktorów i harcerzy, Krąg Starszyzny Harcerskiej POTENCJOMETR ARTYSTYCZNY. Wszystko wraz z wykonaniem przeprowadzono we własnym zakresie. Ważne było także to, że w trakcie roku odbywały się warsztaty wokalno-teatralne, wyrównujące szanse występujących. Efekty tej pracy były dobitnie widoczne podczas rywalizacji.

Grand Prix VI Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej zdobyła Maja Kazimierska, licealistka z 45 drużyny harcerskiej BURZA, która piosenką o charakterze ludowym „W moim ogródecku” zachwyciła wszystkich temperamentem, siłą głosu i wykonaniem. Nagród i wyróżnień jury festiwalu przyznało wiele, zgodnie z formułą i regulaminem imprezy. I to się najbardziej podobało występującym bowiem na scenę wychodziło liczne grono uhonorowanych.

Były wyróżnienia za odkrycie wokalne festiwalu przyznane 6 osobom, za warsztat wokalny i zaangażowanie w występy różnych zespołów, za spójność walorów wizualnych strojów i muzycznych zespołu oraz pomysł kreatywności, za najbardziej zgrany zespół na scenie oraz dwa dodatkowe wyróżnienia za oryginalność i wyjątkowe barwy głosu.

Festiwal udowodnił, że środowisko jest zintegrowane przez piosenkę, że istnieje w nim ogromna potrzeba samorealizacji poprzez kulturę, ruch i śpiew. Znakomici byli także konferansjerzy festiwalu: Katarzyna Czepółkowska i Jędrzej Namiotko, którzy sprawnie ze swadą, polotem i dowcipem ożywiali sceniczną atmosferę.

Pięknym akcentem kończącym festiwal było wspólne śpiewanie wszystkich uczestników biorących udział w imprezie „Ten świat to My, my jego dziećmi”. Zapowiadając kolejny festiwal na rok 2020 organizatorzy poinformowali, że oprócz piosenki harcerskiej drugą kategorią będzie temat „Zdobywać góry”, co spotkało się z wielkim aplauzem.

Pomysłodawczynią i koordynatorką całego przedsięwzięcia, jednym słowem SERCEM imprezy jest hm. Agnieszka Woś, która także wielokrotnie wychodziła na scenę w kilku kategoriach z piosenką i własnym akompaniamentem.

Pani Agnieszka tak diagnozuje powołanie festiwalu piosenki. „W 2013 roku Hufiec Szczecin potrzebował mocnego bodźca na zintegrowanie środowiska. Byłam wówczas przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Hufca Szczecin i była to moja osobista diagnoza stwierdzona po odbyciu wizytacji we wszystkich jednostkach działających w Hufcu. Nie znalazłam wtedy wsparcia w Komendzie Hufca, nikt w to nie wierzył, oprócz mnie, Pawła (syn pani Agnieszki – przypis redakcji) i Mateusza. Trochę na przekór, trochę dla sprawdzenia słuszności swojej instruktorskiej diagnozy, ale przede wszystkim z pasji do muzyki i uwielbienia pracy z dziećmi i młodzieżą ruszyły przygotowania do festiwalu. Zaczynaliśmy od wyjazdów do jednostek i prowadzenia prostych warsztatów muzycznych, uczących przez zabawę fascynacji piosenką. I w takim klimacie ruszył pierwszy festiwal, który zaskoczył wszystkich bardzo pozytywnie. Pojawiły się pierwsze talenty, uwydatniły dziecięce pragnienia na spełnianie ukrytych marzeń, pojawili się chętni do pomocy przy organizacji naszego festiwalu. Wszystko oparte na wolontariacie i pasji. Tak pojawił się BRZASK, który dalej trwa”.

 - Dla mnie festiwal to przykład stworzenia narzędzia z górnym C, które dało szansę wielu osobom na spełnianie się w organizacji tego przedsięwzięcia i rozwój talentów w specjalności; choreografa, scenografa, fotorelacji, pracy techników scenicznych, animatorów, konferansjerki, jury, kontynuuje pani Woś. - To też pole dla trenerów wokalnych i teatralnych, koordynacji wielu działań, organizacji biura, reklamy, promocji itp. Uczestnikom, festiwal dał idealne miejsce i warunki na swoje prezentacje i kreacje wokalne. I to co najważniejsze, festiwal spowodował rozśpiewanie i integrację dużego środowiska w szerokiej rozpiętości wiekowej, w pionie zuchowym, harcerskim, starszoharcerskim, instruktorskim i starszyzny harcerskiej oraz kultywowanie tradycji piosenki harcerskiej.

Warto też zauważyć, że hm. Agnieszka Woś została wyróżniona nominacją do finału Plebiscytu Niezwyczajni ZHP za koordynację i pomysł przedsięwzięcia w latach 2014-2018, którego celem jest wychowanie. To nie wszystko. Trener wokalny, koordynator przedsięwzięcia od 2019 roku pwd. Paweł Woś został wyróżniony nominacją do finału Plebiscytu Niezwyczajni ZHP 2018 w kategorii Harcerski Specjalista.

Tekst i zdjęcia: Janina Piotrowska