Dla współczesnych nastolatków świat zaczyna się od smartfona, a kończy na tablecie … no, gdzieś tam po drodze, czasami zahaczając o laptopa. Jak czegoś nie ma „w Internetach” to znaczy, że nigdy tego nie było i jest jak totalną „ściemą”. Wszelkie opowieści rodziców i dziadków z epoki przed-internetowej są odbierane w najlepszym razie jako „mędzenie zgredów” co to nawet Tik Toka nie ogarniają i myślą, że Snapchat to gatunek żółtego sera.

           Z punktu widzenia starszych, to zupełnie stracone pokolenie całkowicie oderwane od rzeczywistości. Wcale nie! Oni żyją w takim świecie, jaki my im stworzyliśmy, bo przecież innego nie znają i nie mieli szansy go poznać. Jak wyglądały początki informatyki jest dla nich zupełną zagadką, bo w postępującym w geometrycznym postępie rozwoju cyfrowych technologii, sami im nie pokazaliśmy poszczególnych etapów digitalizacji współczesnego życia.

           Po to właśnie, aby naprawić ten błąd, w Technoparku Pomerania w Szczecinie pojawiły się Cyfrozaury. W przenośni i dosłownie w realu, zostały wykopane z cyfrowych czeluści Internetu i piwnic, oraz garaży pozytywnych maniaków informatyki zaangażowanych w ten projekt. Ci dziwacy, z zupełnie irracjonalnych powodów przechowali w swoich zasobach: komputer z działającym Windowsem 3.1, czy dysk twardy wielkości walizki o pojemności, aż kilku kilobajtów.

           Pomysłodawca wystawy, organizator, oraz kustosz z powołania :-) - prezes Technoparku Pomerania w Szczecinie - Andrzej Feterowski, doszedł kilka lat temu do wniosku, że tylko pokazanie działających, starych urządzeń może wypełnić lukę w wiedzy młodzieży, o której wcześniej była mowa.

           Na podkreślenie zasługuje słowo działających, bo wszystkie komputery działają i można na nich normalnie pracować. Można grać w sapera, solitera, tetrisa i podobne, a nawet tak zaawansowane gry jak Prince of Persia, co zajmowały, aż całą dyskietkę, jeżeli ktoś jeszcze pamięta czym była dyskietka i do czego służyła. Można pisać w nieistniejących dziś edytorach tekstowych, a nawet … o zgrozo … wejść do sieci.. a przedtem dowiedzieć się do czego służył modem.

           Ważnym elementem tego projektu edukacyjnego jest fakt, iż wszystko można „macać” … a nawet trzeba, „gapiąc się” w monochromatyczne i pierwsze, już kolorowe monitory CRT i „walić” do woli w prastare klawiatury, które tym różnią się od współczesnych, że są, mimo wieku, prawie niezniszczalne.

           Cyfrozaury mają też część edukacyjno-wystawową, jak również dostępne są w sieci na stronie www.cyfrozaury.pl, gdzie można znaleźc filmy pokazujące postacie z Pomorza Zachodniego, które tworzyły współczesną informatykę.

           Dzięki temu można dowiedzieć się, że pierwsza karta płatnicza  powstała prawie 50 lat temu w Szczecinie i jak za pomocą czegoś, co obecnie jest tylko kalkulatorem badano ruchy statków na morzu.

           Wystawa jest dostępna w Technoparku Pomerania w Szczecinie na ulicy Cyfrowej, ale to chyba zbyteczna informacja, bo wujaszek Google wskaże zainteresowanym drogę, a ciocia Wikipedia dopowie resztę.

           Może warto, po pandemii, w nowym roku szkolnym wybrać się na wycieczkę w czasie … i technologii.

Razem z Technoparkiem SDRP Pomorze Zachodnie, realizuje wspólne przedsięwzięcia, przykładowo ubiegłoroczny konkurs Dziennikarz Roku 2019, który nie powstałby, gdyby nie wsparcie organizacyjne Technoparku podczas pandemii.