Wojtyła Konrad

Dziennikarz radiowy i prasowy, poeta, krytyk literacki, gospodarz spotkań literackich, okazjonalnie autor piosenek i juror konkursów literackich. Absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim; obecnie doktorant na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Od ponad 15 lat związany z dziennikarstwem. W 1999 roku rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Najpierw w Radiu Zachód, a od 2003 roku w Radiu Szczecin. Przez lata współpracownik „Jedynki”, „Dwójki” i „Trójki” – Polskiego Radia. Autor wielu tekstów dziennikarskich („Gazeta Lubuska”, „Lubuskie Nadodrze”, „Głos Szczeciński”, „Gazeta Wyborcza”), ale też recenzji, esejów, omówień i tekstów krytycznych publikowanych w licznych pismach kulturalnych w kraju i za granicą. Publikował m.in. w "Odrze", "Twórczości", "Portrecie", "FA-arcie", "Biurze Literackim", "Kresach", "Śląsku", "Arkadii", "Pograniczach", "Przeglądzie Polskim" (USA), "Dodatku LITERAckim NL Gdynia", "Migotaniach przejaśnieniach", "Dyskursie",  "PAPERmincie", "W kręgu literatury", "Undergruncie", "Pro Libris", "Lubuskim Nadodrzu", "Poezji Dzisiaj", "Radarze", „Nowym BregArcie”, magazynie architektonicznym "Arch" oraz na portalach internetowych: "dwutygodnik.com", "xiegarnia.pl", "fundacja-karpowicz.org", "Helikopter. Organ kulturalny OPT", "literackie.pl". Tłumaczony na język angielski, niemiecki, ukraiński i czeski.

Wydał pięć tomów poetyckich oraz książkę „Rewersy. Rozmowy literackie”. Od 2015 roku wiceprezes Fundacji im. Sławomira Mrożka. Tłumaczony na kilka języków.

W zielonogórskiej rozgłośni pracował najpierw przy produkcji programu popołudniowego, później współpracował z redakcją kulturalną i przygotowywał reportaże w redakcji prowadzonej przez Cezarego Galka. Po przeprowadzce związał się z Radiem Szczecin przechodząc wszystkie szczeble dziennikarskiej kariery, zostając w 2010 roku z-cą redaktora naczelnego stacji.

Obecnie jest głównym prowadzącym dwugodzinny program publicystyczny: „Radio Szczecin na Wieczór”, gdzie w gronie znanych ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin (ekonomia, energetyka, medycyna, finanse, ochrona środowiska, służba zdrowia, organizacje pozarządowe, sprawy morskie, związki zawodowe, etc.) przybliża i omawia bieżące problemy Szczecina, regionu, Polski, Europy i świata.

Od dekady, co tydzień, zaprasza też na trzygodzinne niedzielne popołudnie w magazynie „Trochę Kultury”. Specjalizując się w literaturze, dyskutuje o najważniejszych wydarzeniach wydawniczych, nagrodach, recenzuje premierowe książki polskie i zagraniczne, rozmawia z ich autorami i autorkami. Jako reżyser przygotował również adaptację kilku książek, prezentowanych w formie audiobooka na antenie Radia Szczecin.