Ornacka Ewa

Ewa Ornacka, ur. 2 czerwca 1964 r. w Szczecinie. W latach 1992-2001 dziennikarka „Głosu Szczecińskiego” oraz tygodnika „Wprost” (1996-2002). W kolejnych latach związana z polską edycją „Newsweeka”, współpracowała z tygodnikiem „Prawo i Życie”, magazynowym wydaniem „Kuriera Szczecińskiego” oraz „Życiem Warszawy”. W 2003 r. realizowała serial dokumentalny dla TVN pt. „Alfabet mafii”. Rok później wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało książkę pod tym samym tytułem, której jest współautorką. Otrzymała za nią „Srebrną Kaczkę” w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinie. W latach 2007-2009 zatrudniona w Media Express Sp. z o.o.; początkowo w dziale śledczym „Super Expressu”, gdzie powstał cykl jej reportaży o kobietach mafii, następnie w dziale produkcji telewizyjnej spółki Murator S.A., gdzie napisała scenariusze do 13-odcinkowego serialu pt. „Zbrodnie niedoskonałe”.

Jest autorką scenariusza do filmu dokumentalnego „Świadek” w reżyserii Andrzeja Kostenki, wielu reportaży o tematyce mafijnej, emitowanych w „Misji specjalnej” TVP 1 oraz „Superwizjerze” w TVN. W 2010 r. współpracowała z TVP 1 przy realizacji serialu dokumentalnego „Byłem gangsterem” w reżyserii Atheny Sawidis, pracowała w tygodniku „Wprost”, współtworzyła nowy magazyn Focusa – „Śledczy”. Dokumentowała także najtrudniejsze w Polsce śledztwa o zabójstwo. Opisała je w książce „Tajemnice zbrodni”, wydanej w 2011 r.

Jest jedyną dotąd w Polsce dziennikarką śledczą, chronioną wraz z dzieckiem przez Centralne Biuro Śledcze w tajnym miejscu, wykorzystywanym do ukrywania cennych świadków.