Paczkowski Ireneusz

Ireneusz Paczkowski, ur. 17 grudnia 1954 r. w Szczecinie. Wykształcenie wyższe – filologia polska. Po studiach rozpoczął pracę w dziale kultury Szczecińskiej Stoczni Remontowej ”Gryfia”, a następnie znalazł szybko swoje miejsce w Ośrodku Telewizyjnym w  Szczecinie, gdzie pracował od 1979 jako redaktor „Kroniki Szczecińskiej”.

Przez wiele lat zafascynowany był teatrem współpracując z Redakcją TEATRU TVP (1979 – 81) i innymi redakcjami artystycznymi Programu 1 i Programu 2 TVP (1986 – 90). Po latach objął we władanie Redakcję Kulturalną TVP Szczecin. Do listopada 1994 r. na etacie w TVP Szczecin.

Rozstał się formalnie ze szczecińskim ośrodkiem w 2006, ale nie z twórczością telewizyjną i filmową. Wraz z żoną Małgorzatą Prokop–Paczkowską w 2007 założyli Agencję Producencką „Artwizje”. Był autorem scenariuszy, reżyserem, a w ostatnich latach jednocześnie operatorem wielu swoich programów i filmów dokumentalnych. Miały one emisje na antenie TVP Szczecin, TVP INFO i w obu programach ogólnopolskich TVP.

Jako człowiek Irek był bardzo życzliwy, uśmiechnięty, chętnie pomagał młodym dziennikarzom. W swej ponad 35.letniej pracy dziennikarskiej reprezentował nie tylko rzemiosło i profesjonalizm, ale także posiadał ogromne poczucie etyki zawodowe i kulturę osobistą. Nigdy nie prezentował manier gwiazdy - był skromnym, pracowitym, przyzwoitym i dobrym człowiekiem, obdarzonym poczuciem humoru, a wokół siebie miał tylko przyjaciół.

Zamarł 4 marca 2015 roku w Szczecinie.