Tararako Zdzisław

Urodzony 1949 w Połczynie Zdroju, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie, od 1976 roku w Redakcji Rolnej Rozgłośni Polskiego Radia.

Stały współpracownik Redakcji Rolnej I Programu Polskiego Radia w Warszawie, w 2004 korespondent Redakcji Rolnej I Programu Polskiego Radia w Brukseli.

Autor materiałów reporterskich do audycji: „Poranne Rozmaitości”, „Kiermasz pod Kogutkiem” i „Rolniczy Kwadrans”. Współpracował z „Porannymi Sygnałami”, a także z Programem III z „Zapraszamy do Trójki”.

Od 1978 roku autor programów: „Ze wsi i o wsi”, „Radiowy kurs rolniczy”,

„Powiaty – Poznajmy się”, „Ważna Sprawa” i „Czas Gospodarzy”, który w 1987 roku przekształcony został w „Na szczecińskiej ziemi”.

Twórca pierwszej w Polsce audycji dla działkowiczów „Porady Agrochemu” z udziałem Ryszarda Drużby, znanej obecnie pod nazwą „Akademia działkowca”.

Od 30 lat redagował kącik kulinarny „Kuchnia pana Dzidka” z regionalnymi przepisami kulinarnymi. W Poznaniu, na Targach Rolnych Polagra trzykrotnie w latach 1996, 1999 i 2002 uhonorowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Ministra Rolnictwa główną nagrodą za najlepszą audycję publicystyczną o tematyce wiejskiej.

Propagator kultury wsi w audycjach: „Na szczecińską nutę”, „Radiowa estrada folkloru”, „Kraj za miastem”. Ta ostatnia była pierwszą audycją radiową w Polsce, którą można było słuchać i oglądać dzięki treściom wizualnym w Internecie na stronie radia.

Współpracował z etnomuzykologiem Bogdanem Matławskim, dzięki czemu zarejestrowano i zgromadzono ponad 20 tysięcy minut muzyki ludowej i rozmów z artystami wiejskimi. Program otrzymał nominację w 61 Światowym Konkursie Radiowo-Telewizyjnym „Prix Italia” w Turynie w 2008 roku, a PR Szczecin sklasyfikowano na 4 miejscu wśród 176 ośrodków.

Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką PR i TV, Zasłużony Pracownik Rolnictwa. Nagroda SDRP Pomorze Zachodnie im. Bogdana Czubasiewicza, Nagroda Nestora i Statuetka Złotej Kaczki IX edycji konkursu „Publicysta Roku”, Bursztynowy Globus,

Honorowy Obywatel Pyrzyc.