Undro Jerzy

Jerzy Undro ur. 16 października 1947 r. w Międzyrzeczu. Fotoreporter, od 50 lat związany ze Szczecinem gdzie studiował na Politechnice Szczecińskiej. Przez ponad 40 lat pracował dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP), wcześniej Centralnej Agencji Fotograficznej CAF. W latach 2003–2009 jako korespondent wojenny wyjeżdżał wielokrotnie do Iraku, Afganistanu, Republiki Czadu oraz na Bałkany. Efektem tych wyjazdów było wiele publikacji prasowych, wystaw i wydawnictw albumowych w kraju i zagranicą. W Iraku spędził 7 miesięcy fotografując życie mieszkańców oraz polskich żołnierzy w czasie misji pokojowej (wystawa i album „Irak – misja Pokoju”).

W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia minionych 50 lat, między innymi sierpień 80 i wprowadzenie stanu wojennego, erupcję ropy pod Karlinem i tragiczny pożar słynnej Kaskady. W 1980 roku fotografował wręczenie Literackiej Nagrody Nobla dla Czesława Miłosza w Sztokholmie, a następnie jego podróż po Polsce. W 1989 roku robił zdjęcia podczas obalenia Muru Berlińskiego. Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych m.in. zwycięzca Grand Press Foto 2007 w kategorii „Wydarzenia”. Jerzy Undro jest również autorem albumów o Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, a w archiwum Polskiej Agencji Prasowej zgromadzone jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć jego autorstwa.

"Od kiedy zainteresowałem się fotografią, a było to ponad 50 lat temu, wiedziałem, że będzie to fotografia prasowa. [...] Bardzo szybko stało się to moim sposobem na życie. Fotografia faktu, którą uprawiam, powoduje, że wszystko stało się bliskie - ludzie, wydarzenia, nowe miejsca, morze, góry, pustynie, las… Polska, Europa, Świat. Lubię tempo, zagrożenie, upał, mróz i śnieg, przestrzeń, ale też spokój jaki odnajduję w fotografowaniu krajobrazu. To mój przepis na fotograficzne życie."