Brandys Kinga

Brandys Kinga – dziennikarka telewizyjna, mgr historii. Absolwentka historii na WSP w Szczecinie. Ukończyła Studium Dziennikarskie w Warszawie oraz Szkołę Menadżerów Politechniki Szczecińskiej. Od 1979 w Oddziale Szczecińskim TVP, gdzie przeszła wszystkie szczeble dziennikarskiej kariery od redaktora do komentatora. Współpracowała m.in. ze „Studiem 8”, „Ekspresem Reporterów” „Światem Ciszy”, „5, 10, 15”, „Magazynem Międzynarodowym”. Autorka reportaży, programów filmowych i studyjnych oraz dużych widowisk. Szefowa programu informacyjnego „Kronika” w latach 1992–1993. Organizatorka pierwszej w kraju (1993) regionalnej „Telegazety”.

Zainteresowania zawodowe: gospodarka morska (Magazyn Morski 1992-2007) programy społeczne i medyczne. Autorka i współautorka programów profilaktycznych m.in. „Różowa i Niebieska Wstążka”.

Specjalizacja: publicystyka morska, informacja i wywiad.

Nagradzana w dziennikarskich konkursach regionalnych i ogólnopolskich: Publicysta Roku’97 – Najpopularniejszy Dziennikarz Roku, Odznaka Hallera Ligii Morskiej i Rzecznej, wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Historycznego, złota honorowa Odznaka Polskiego Związku Głuchych, nagroda prezydenta Szczecina (z red. Elżbietą Bruską i red. A. Koprowicz ) za promowanie profilaktyki przeciwnowotworowej oraz z czasów studiów „Primus Inter Pares” (dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem). Za promowanie gospodarki morskiej odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Praca społeczna: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, później SDRP - inicjatorka konkursu „Brawo za debiut”, Przewodnicząca Syndykatu Dziennikarzy Polskich - Zarząd Oddziału w Szczecinie. Członek Klubu Publicystów Morskich.

Autorka książek: „Jan Heweliusz - pamiętamy” i „Euroafrica - 20 lat linii żeglugowych”.

Od 2007 jest rzeczniczką prasową Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi zajęcia w szkołach wyższych z zakresu PR i roli mediów w ochronie zdrowia oraz warsztaty i treningi z prezentacji i wystąpień publicznych.