Bruska Elżbieta

Elżbieta Bruska, urodzona pod znakiem Koziorożca w Szczecinie. Dziennikarka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Życiową przygodę z piórem zaczęła od pisania opowiadań, za które otrzymała nagrody i wyróżnienia w konkursach regionalnym i krajowych (Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki za nowelę filmową).

Przygodę dziennikarską zaczęła od współpracy z bydgoską Gazetą Budowlaną. Pracę w „Kurierze Szczecińskim” zaczęła po stażu w korekcie od stanowiska redaktora w Dziale Łączności z Czytelnikami, potem Kultury, w latach 1996-2013 kierowała Działem Magazynowym.

Za publicystykę dotyczącą problematyki zdrowia nagradzana w dziennikarskich konkursach regionalnych i ogólnopolskim, m.in. nagrodą prezydenta Szczecina (z red. A. Koprowicz i red. Kingą Brandys) za promowanie profilaktyki przeciwnowotworowej.

Od lat zajmuje się też historią regionu; „Dzieje pomorskich rodów” , następnie „Pomorze mało znane” - to autorskie cykle prowadzone od lat na łamach gazety. Jest autorką (razem z Bereniką Lemańczyk) wydanego w 2011 r. pierwszego polskiego tłumaczenia bestsellerowej powieści pt. „Elizabeth i jej ogród”, pióra angielskiej pisarki Elizabeth von Arnim żyjącej na przełomie XIX i XX w. w dzisiejszych Rzędzinach pod Szczecinem w gm. Dobra. Od 2003 r. opublikowała sporo artykułów na jej temat, w następnej kolejności będzie książka. Opisywanie miejsc i zabytków, związanych z tą pisarką, której powieści są wciąż wydawane na Zachodzie, to kolejny autorski cykl. Poza tym publikuje na łamach "Kuriera" artykuły o tematyce zdrowotnej, historycznej, społecznej.