„Dogonić horyzont” to książka, która poza wartościami informacyjnymi i emocjonalnymi, jest też analitycznym opisem przygody zawodowej i formalnego wejścia polskiego transportu morskiego na rynek zachodnioafrykański, w którym swój udział miał Autor, jako kapitan jednostki Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie. W książce tej znajdą Państwo nie tylko opis organizacji i charakteru pracy załóg okrętowych, ale także politykę armatora stosowaną dla zdobycia i utrzymania nowych linii żeglugowych. Autor opisuje osobiste przeżycia, związane z występującymi sytuacjami oraz z postępem technicznym i eksploatacyjnym w transporcie morskim, a wszystko to na tle skomplikowanych dziejów naszego kraju i stosunków międzynarodowych.

Dziś można powiedzieć, że kapitan Sak w wielu momentach swojego życia okazał się wizjonerem, dostrzegając m.in. już w połowie lat 60-tych, potrzebę budowania korytarza transportowego Północ-Południe. Książka, którą Państwu przedstawiamy, z pewnością powinna znaleźć się w zbiorach bibliotecznych każdego żeglugowca czy pasjonata morza. Wartość historyczną podkreśla także fakt wpisania tego tytułu do prestiżowej serii Księgi Floty Ojczystej.

„Dogonić horyzont” to już druga książka autorstwa Kapitana, wydana po „Z Lublina na oceany”.

O Autorze

Kpt. ż.w. Zbigniew Sak, ur. w Lublinie, jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej i Politechniki Szczecińskiej. Szlify kapitańskie zdobył w 1959 r., stając się tym samym najmłodszym kapitanem w historii powojennej floty handlowej. Współorganizował i założył Polską Żeglugę Bałtycką w Kołobrzegu, był dowódcą jednostek promowych i handlowych. Z jego inicjatywy powstała „Szkoła na morzu”, w której uczestniczyło w rejsach do Ystad, Kopenhagi i Helsinek ok. 15 000 licealistów. Jest współautorem biletu promowego dla pasażerów i samochodów ciężarowych, które od lat 70-tych są używane przez armatorów promowych po dziś dzień. Kapitan Sak uczestniczył też w zespole międzyresortowej komisji rządowej prowadzącej negocjacje w celu zwiększenia przewozu ładunków polskimi promami. Swoje bogate doświadczenie zawodowe i morskie przygody opisał w książkach pt. „Z Lublina na oceany” i „Dogonić horyzont”.

Zobacz film


Kup książkęDogonić horyzont - kpt. Zbigniew Sak »»»