- Lubię poznawać ludzi, rozmawiać z nimi, spędzać wspólnie czas. To mnie wzbogaca – oświadczył w czasie spotkania z publicznością Tomasz Lazar, młody ale już wielokrotnie nagradzany i utytułowany artysta fotografik, publikujący swoje zdjęcia na łamach m.in. New York Timesa, New Yorker Magazine, International Herald Tribune czy Wall Street Journal.

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” 27.04.16 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury w ramach cyklicznych, comiesięcznych „Spotkań przy kominku”. Prowadziły je dziennikarki: Anna Kolmer i Helena Kwiatkowska.

Do Inkubatora przybyli licznie młodzi i starsi amatorzy „pstrykania”, miłośnicy fotografii oraz członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, którzy zadali gościowi wiele pytań. Cierpliwie i wyczerpująco opowiadał m.in. o tajnikach pracy z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu fotograficznego, przygotowaniu intelektualnym, logistycznym, mentalnym oraz fizycznym do procesu fotografowania. Dotyczy to zarówno realizacji własnych projektów np. pracy polskich rybaków, wykonywania zdjęć z tzw. akcji - manifestacji ulicznych w USA czy mediolańskich pokazów mody.

Dzielił się wiedzą jaką zdobył podczas licznych warsztatów prowadzonych przez najbardziej utytułowanych polskich i światowych artystów fotografików. Opowiadał o swoich podróżach i realizacji projektu w Japonii, który będzie tematem jego pracy doktorskiej. Aktualnie mgr informatyki szczecińskiego ZUT, światowej sławy fotograf Tomasz Lazar uczy studentów fotografii na Akademii Sztuki, realizuje swoje projekty w Polsce, Francji, Niemczech, USA i Japonii, jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów (m.in. World Press Photo 2012), uczestnikiem międzynarodowych wystaw i laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za cykl „Dzieci Syberii”.

Foto: Marta Kościucha
Tekst: Helena Kwiatkowska