Jak co roku pod duchowym patronatem znakomitej XIX wiecznej angielskiej pisarki i ogrodniczki Elizabeth von Arnim, mieszkającej w Rzędzinach, założycielki wspaniałego ogrodu i autorki wielu poczytnych książek, odbył się IV Festiwalu Róż. Został zorganizowany staraniem i z funduszy Gminy Dobra 19 czerwca na terenie Folwarku „Skarbimierz” w Skarbimierzycach.

Rozpoczął się barwnym Korowodem Królowej Kwiatów, w którym brali udział mieszkańcy gminy Dobra przebrani we własnoręcznie uszyte, szykowne i kolorowe historyczne stroje z epoki. Kto nie posiadał długiej falbaniastej sukni wdziewał kapelusz ozdobiony wiankiem z kwiatów lub melonik. Po powitaniu uczestników przez wójt Dobrej Teresę Derę na scenie odbyły się prezentacje instrumentalne i wokalne. Swoje półgodzinne koncerty dały różnorodne formacje wokalne i taneczne: zespół wokalno muzyczny z Ukrainy, akordeoniści, czirliderki, wystąpili uczniowie szkół podstawowych z Rzędzin, Mierzyna, Bezrzecza i Dołuj.

Po dokonaniu wyboru Królowej Róż, nadal ucho i oko cieszyły popisy muzyczne, wokalno taneczne dzieci i młodzieży na scenie, natomiast dla dorosłych w pomieszczeniach stajni, wozowni i w namiotach rozstawionych na terenie Folwarku odbyło się wiele imprez towarzyszących. To wystawy florystyczne, aranżacje ogrodowe, warsztaty nt. hodowli ziół, warsztaty malarstwa, wystawy malarstwa i fotograficzne, kiermasz ogrodniczy i rękodzieła. Zwiedzającym towarzyszyły kawiarenki i restauracja z wyrobami kuchni regionalnej.

Wśród licznych stoisk tematycznych (ZUT, FOŚiGW,) funkcjonowało także stoisko Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”. Prezentowaliśmy na nim swoją pracę i różne formy działalności społecznej. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem także z tego powodu, że z czytelnikami swoich książek rozmawiał nasz związkowy kolega, dziennikarz, publicysta i autor książek o Szczecinie Michał Rembas oraz nasza koleżanka dziennikarka i tłumaczka Elżbieta Bruska, która podpisywała egzemplarze przetłumaczonej przez siebie książki Elizabeth von Arnim „Elizabeth i jej ogród” oraz uspokajała wiernych czytelników, że skończyła tłumaczenie kolejnej już książki E. von Arnim „Wszystkie moje psy”. Obiecała, że jeszcze w tym roku ukarze się ona na rynku wydawniczym.

Tekst: H. Kwiatkowska

Foto: Helena Kwiatkowska, Elżbieta Bruska, Janina Piotrowska, Marta Kościucha