Kolejne, bo już drugie „Spotkanie przy kominku” zorganizowane przez SDRP, odbyło się 5.10.2016r w sali szczecińskiego Inkubatora Kultury. Jego gośćmi byli: Artur Dyczewski i Michał Gadowski.

Artur Dyczewski to komentator, dziennikarz sportowy, którego prawdziwą pasją jest sport. To również jego miłość i choć nie dane mu było zostać sportowcem (przyznał samokrytycznie, że owszem miał talent, ale nie był zbyt pracowity) o sporcie znakomicie opowiadał. Na co dzień dziennikarz sportowy Polskiego Radia Szczecin podzielił się z publicznością swoimi wrażeniami z komentatorskiej pracy podczas letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Gościem specjalnym spotkania był sportowiec niepełnosprawny, wioślarz Startu Szczecin, uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016, który wraz z Jolantą Majką zajął w Brazylii szóste miejsce. Spotkanie poprowadziły Małgorzata Furga i Anna Kolmer.

Prowadzące spotkanie i goście: (od lewej) Małgorzata Furga, Michał Gadowski, Artur Dyczewski, Anna Kolmer

Zarówno dziennikarz jak i sportowiec odpowiadali cierpliwie na liczne pytania prowadzących i publiczności. Pytano o ilość pracy, jaką trzeba włożyć w uprawianie zawodu, niezbędne cechy, by osiągnąć wymierny sukces w sporcie wyczynowym, wreszcie mówiono o dietach i kaloriach, cyklu przegotowań, by być w najlepszej formie oraz urokach i cieniach pobytu na olimpiadach w egzotycznych krajach. Wspomniano o różnicach w dotacjach i sponsoringu w przypadku sportu uprawianego przez pełnosprawnych i niepełnosprawnych, które pozwalają utalentowanym i b. pracowitym na regularny trening i zapewniają niezbędne warunki do trenowania danej dyscypliny.

W spotkaniu oprócz dojrzałych dziennikarzy wzięła udział grupa nastoletnich uczniów Gimnazjum Sportowego nr 1 z ul. Hożej w Szczecinie wraz ze swoim pedagogiem i trenerem Marcinem Łazowskim. Pan Marcin to także nietuzinkowa postać: jest trenerem Klubu Pogoń Szczecin oraz asystentem trenera zespołu piłkarskiego reprezentacji Polski do lat 16 i osiągnął ze swymi podopiecznymi szereg sukcesów. Tak wiec dyskusja o sporcie nabrała zabarwienia edukacyjnego. Młodzi zawodnicy szkolnej reprezentacji piłki nożnej zachowując skupienie z ogromną uwagą wsłuchiwali się w dyskurs trzech panów.

Goście i nastoletni piłkarze wraz z trenerem

Ich bogate doświadczenia zsumowały się w kilku żelaznych maksymach. Pierwsza, że uprawianie sportu to także pasja, ale i ciężka praca. Druga, jeżeli trenując chcesz osiągnąć dobre, ponadprzeciętne wyniki - musisz bardzo dużo, więcej niż inni trenować. Trzecia – tylko wytrwałość, konsekwencja w treningach i zawieszenie sobie samemu wysoko poprzeczki, gwarantuje sukces.

Tekst: Helena Kwiatkowska
Foto: Andrzej Wiśniewski