Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” po raz kolejny otworzyło swoje podwoje dla młodych mieszkańców Szczecina. Tym razem gośćmi żurnalistów, byli uczniowie Technikum Zawodowego nr 4 o specjalności Technik Organizacji Reklamy i Technik Hotelarstwa oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie.

O tym jak chroni się przyrodę, we współpracy z gminami naszego regionu mówili: Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych w Szczecinie, oraz przedstawiciel gminy Cedynia. W spotkaniu wzięło udział ponad 120 uczniów z obydwu szkół.

Temat spotkania: Znaczenie parków krajobrazowych w ochronie środowiska naturalnego, ich walory turystyczne i znaczenie w rozwoju turystyki w powiatach i gminach woj. zachodniopomorskiego na przykładzie współpracy gminy Cedynia oraz Zespołu Parków Krajobrazowych w Szczecinie był trochę karkołomnym pomysłem, gdyż temat jest bardzo rozległy i zahacza o wiele dziedzin: od biologii począwszy na marketingu i historii kończąc. Proponując taki temat młodym szczecinianom, organizatorzy spotkania mieli trochę obaw jak młodzież przyjmie tak szeroki wachlarz zagadnień?. Czy podejmie wyzwanie w postaci przygotowania prezentacji gminy Cedynia i Zespołu Parków Krajobrazowych?

Zaskoczenie było kompletne, kiedy trzy odważne dziewczyny z Technikum Zawodowego nr 4 na czele z uczennicą Andżeliką Nowaszczuk, rzucone na pierwszy ogień w sposób bardzo profesjonalny zaprezentowały uczestnikom spotkania gminę Cedynia oraz Zespół Parków Krajobrazowych. Za ten pokaz otrzymały gorące brawa. Ta krótka prezentacja była podstawą do wystąpień profesjonalistów. Pomogła zrozumieć istotę spotkania. Kolejna prelekcja to prezentacja parków krajobrazowych na terenie woj. zachodniopomorskiego. W bardzo interesujący sposób przedstawiła rolę parków krajobrazowych Karolina Bloom - starszy specjalista ds. Ochrony Przyrody i Współpracy Międzynarodowej Zespołu Parków Krajobrazowych w naszym regionie. Wskazywała na bogactwo flory i fauny, opowiadała o unikatowych gatunkach roślin i historii sprowadzenia ich na Pomorze Zachodnie - dotyczy to dębu omszonego. Opowiedziała o przedsięwzięciach związanych z ochroną środowiska i rozwojem turystyki na tych terenach. Wisienką na torcie tej części spotkania, była diaporama autorstwa Cezarego Korkosza pt „Jeden rok z życia wilka” przygotowana przez szczeciński Zespół Parków Krajobrazowych. Znakomite zdjęcia opatrzone ciekawą muzyką, wprowadziły słuchaczy w świat, który dostępny jest tylko dla nielicznych.

W kolejnej części spotkania zaprezentowała się gmina Cedynia. Dyrektor Ośrodka Kultury w Cedyni Paweł Pawłowski przedstawił koncepcje rozwoju turystyki na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Według najnowszych porozumień na terenie parku powstaną ścieżki rowerowe, uzupełniona zostanie też mała infrastruktura turystyczna: ławki, miejsca biwakowania i wypoczynku. Rewitalizacji zostanie poddany most kolejowy w Siekierkach, który według wojskowych strategów miał służyć tylko celom wojennym. Jednak przez most nie przejechał ani jeden pociąg wojskowy i tak obiekt o znaczeniu strategicznym staje się atrakcja turystyczną. Rewitalizacja mostu, zakłada jego odnowienie, budowę ścieżek rowerowych, miejsc spacerowych. Most jest inwestycją transgraniczną zatem będzie służył stronie polskiej i niemieckiej. O planach rewitalizacji mostu oraz koncepcji jego zagospodarowania mówiła także Dorota Janicka - dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych w Szczecinie prezentując film, który przybliżył koncepcję ponownego uruchomienia mostu dla turystów.

Druga część spotkania to marketing i jego rola w promocji ochrony sadowiska naturalnego, funkcjonowania parków krajobrazowych, historii regionu Cedyni oraz turystyki na tych terenach. Podczas tej części spotkania młodzież zapoznała się z materiałami promocyjnymi, technikami public relations, działaniami marketingowymi, poznała też konkretne materiały związane z tymi zagadnieniami. Prezentowane były foldery, mapy, gazety reklamowe, prasa lokalna, ulotki, przewodniki, banery oraz roll-upy. Znakomicie do tej części spotkania przygotowała się młodzież Technikum Zawodowego nr 4, gdyż tym razem oni musieli zaprezentować kilka swoich pomysłów, młodzież LO nr 1 tym razem tylko słuchała. Młodzi graficy i marketingowcy przygotowali plakaty i ulotki związane z historią Cedyni, ochroną środowiska naturalnego, działaniem parków krajobrazowych. Prace zachwycały niebanalnymi pomysłami marketingowymi, kolorystyką i kompozycją.

Ochrona środowiska naturalnego była ostatnim w 2016 roku tematem realizowanym w ramach projektu „Region w pigułce”. Brawa dla młodzieży, która sprostała postawionym zadaniom, podziękowania należą się też gminie Cedynia i Zespołowi Parków Krajobrazowych w Szczecinie za przyjecie zaproszenia i pokazanie młodzieży w bardzo ciekawy i niebanalny sposób naszego regionu, który skrywa jeszcze wiele ciekawych miejsc i wydarzeń, które czekają na to by je pokazać.

Tekst i foto: Andrzej Wiśniewski