Członkowie organizacji samorządu gospodarczego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej Oddział Zachodniopomorski co roku uroczyście spotykają się w styczniu, w kameralnych warunkach, aby podsumować miniony rok i podzielić się swoimi przemyśleniami. Tak też było w roku bieżącym. Do Starej Rzeźni na szczecińskiej Starówce przybyło ponad stu przedstawicieli firm z obszaru gospodarki morskiej; portu i spółek pracujących na tym terenie, przemysłu okrętowego wraz z kooperantami, spedycji, transportu, handlu międzynarodowego, firm usługowych pracujących na rzecz morza, środowiska akademickiego.

Lapidarne podsumowanie mówiło, że gospodarka morska dobrze się trzyma a port nie zwalnia tempa. Obroty portu w minionym roku oscylowały na poziomie 32 174 tys ton. W rekordowym 2018 r. towarów było w nim jedynie o 3,3 proc. więcej. Inwestycje realizowane są w porcie a także przez inne podmioty w infrastrukturę dostępną do portów tj. pogłębienie i modernizacja toru wodnego Szczecin – Świnoujście do głębokości 12.5 m, rozbudowa S3, modernizacja szlaków kolejowych i użeglownienie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Efektem tego ma być rosnący przyrost wolumenu obsługiwanej masy towarowej.

Do sympatycznej tradycji KIGM należy honorowanie dziennikarzy piszących o morskich sprawach. Tradycja sięga roku 2008 kiedy to po raz pierwszy wręczono statuetkę redaktorowi Mariuszowi Rabendzie wówczas z Gazety Wyborczej. Dziennikarzem Roku Gospodarki Morskiej 2019 wybrano redaktora Wojciecha Sobeckiego, który od 2014 roku prowadzi i redaguje poczytny portal morski Infomare.

Cezary Sylwestrzak, przewodniczący KIGM Oddziału Zachodniopomorskiego wręczając nagrodę podkreślił, że wyboru kandydatów dokonują członkowie organizacji, doceniając profesjonalizm publikacji i podejmowaną tematykę. Profesjonalnych portali jest niewiele a do nich należy właśnie doceniony Informare. A jest o czym pisać, co cieszy najbardziej. Gratulując laureatowi nagrody życzył dalszych owocnych publikacji i rosnącego grona czytelników.

Wojciech Sobecki dziękując za zaszczytne wyróżnienie powiedział, że w jego odczuciu to docenienie prawie 30 lat pracy na rzecz gospodarki morskiej. Zaczynał jako rzecznik prasowy w Stoczni Szczecińskiej w 1993 r. Był świadkiem jak stocznia była najlepsza na świecie, jak się rozwijała a następnie walczyła o przeżycie. Potem był Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście a obecnie własny morski portal. Jest dla kogo pisać, komentował, a paleta tematów jest niemal nieograniczona. Z perspektywy swojego stażu pracy obserwuje jak zmienia się struktura gospodarki morskiej. Do lamusa przeszła wielkoprzemysłowa sfera gospodarcza a na jej podwalinach powstały i powstają nowe firmy. To najczęściej małe przedsiębiorstwa, dobrze zarządzane, prowadzone przez dobrze wykształconych menedżerów. Ich działania relacjonuje. Niektóre wiadomości na portalu i profilu facebookowym czytają setki osób nie tylko z Polski. Niektóre wiadomości mają nawet po kilka tysięcy odsłon.

Organizatorami spotkania było Biuro Promocji Żeglugi Bliskiego Zasięgu, KIGM Zachodniopomorski Oddział Regionalny, Polska Izba Spedycji i Logistyki, Rada Interesantów Portu Szczecin, Zachodniopomorski Klaster Morski, Polski Związek Maklerów Okrętowych, Związek Zawodowy Kapitanów i Oficerów.

Tekst i zdjęcia: Janina Piotrowska