16-17 października w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbędzie się kolejna edycja konkursu wokalnego „Zjazd Młodych Gwiazd”. Korzystając z okazji, że SDRP-Pomorze Zachodnie wspiera od początku konkurs, postanowiliśmy zapytać o przygotowania, pomysłodawcę i dyrektora artystycznego „Zjazdu”, dziennikarza i pisarza, Rafała Podrazę.

Z Rafałem Podrazą rozmawia Anna Kolmer.

Już za kilka dni jubileuszowy, piąty, Zjazd Młodych Gwiazd. Do tej pory młodzi mierzyli się z piosenkami dziewcząt bigbitu, Ireny Jarockiej, dziewcząt rocka, Janusza Kondratowicza... Kto w tym roku jest bohaterem?

W tym roku młodzi śpiewają piosenki Heleny Majdaniec. Uważam, że warto byłoby w przededniu Jej okrągłych urodzin przypomnieć ją Szczecinowi.

I jak młodzi sprawdzili się w repertuarze królowej twista?

Bardzo dobrze! Co ciekawe w konkursie będą także piosenki francuskie piosenkarki. Ponadto utwory lekko jazzujące. Oczywiście nie zabraknie „Rudego rydza”, „Biletu w jedną stronę” czy „Zakochanych”. Cieszę się, że młodzi, poprzez ciekawe interpretacje i aranżacje, „odświeżyli” repertuar Heleny.

Ubiegłoroczna edycja, poświęcona Januszowi Kondratowiczowi wielokrotnie była emitowana w telewizji. Jak będzie z tegoroczną edycją?

Podobnie. Sukces ubiegłorocznej edycji jak i wcześniejszych, był tak duży, że telewizja bez żadnego zająknięcia „chwyciła” także tegoroczny „Zjazd”. Już w listopadzie telewidzowie będą mogli zobaczyć w TV Polonia i TVP Rozrywka koncert „Powiedz, jak mnie kochasz” czyli młodzi śpiewają Majdaniec. Potem na pewno będą powtórki na antenach regionalnych. Liczę, że Szczecin także pokaże Zjazd…

Kogo zobaczymy w jury?

Przewodniczącą, jak co roku, będzie znakomita dziennikarka radiowa i telewizyjna - Maria Szabłowska. Wspierać ją będą kompozytor Ryszard Poznakowski, tekściarz Krzysztof Dzikowski, nauczyciel od emisji głosu Anna Pawelec i dziennikarka Radia Szczecin, reprezentująca Stowarzyszenie Dziennikarzy RP – Pomorze Zachodnie, Dorota Zamolska.

Tegoroczna edycja poprzez to, co dzieję się na całym świecie, będzie specyficzna...

To prawda. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, tak więc razem ze Szczecińską Agencją Artystyczną, która jest wraz z miastem współorganizatorem „Zjazdu” podjęliśmy wszystkie środki ostrożności. Zero publiczności. Minimalna ilość osób podczas nagrania. Maseczki, płyny dezynfekujące. Zabawa, zabawą, ale zdrowie jest dla nas najważniejsze.

Wiem, że przy okazji tegorocznego Zjazdu nagrano audiobook

Faktycznie. W czasie pandemii napisałem słuchowisko radiowe poświęconej Helenie. Dzięki pomocy miasta, SAA i Akademii Sztuki mogliśmy je nagrać. Zaprosiłem do współpracy znakomitych aktorów i mogę powiedzieć, że udało się nam stworzyć coś ciekawego. Premiera radiowa słuchowiska „Cyrograf. Historia z życia Heleny Majdaniec” niebawem w Teatrze Polskiego Radia, zaś audiobook ze znakomitą okładką Marcina Błądzińskiego, niebawem w sprzedaży.

Kto za rok?

Szczerze mówiąc nie wybiegam tak daleko. Pożyjemy, zobaczymy. Póki co, liczę, że tegoroczny konkurs odbędzie się bez żadnych komplikacji.

Dziękuję za rozmowę.