Zmarł Zbigniew Plesner - wieloletni dziennikarz radiowy i nasz kolega należący do SDRP Pomorze Zachodnie ... Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej oraz Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego.

Jeszcze nie tak dawno spieraliśmy się ze Zbyszkiem co do przeprowadzenia konferencji polsko-niemieckiej pod hasłem „75lecie mediów na Pomorzu Zachodnim”. Jak ją przeprowadzić, gdzie. Konferencja niestety nie odbyła się – powód pandemia.

Pamiętam jak przyszedł do mnie jako przewodniczącej SDRP” Pomorze Zachodnie” we wrześniu ubiegłego roku z pomysłem (świetnie opracowanym), żeby Stowarzyszenie zorganizowało jak to określił „po swojemu obchody 75lecia mediów na Pomorzu Zachodnim”. Zarząd zaakceptował pomysł i przystąpiliśmy do działania. Nie wszystko udało się zrealizować, ale gra edukacyjna pod nazwą „RadioGra” została stworzona i wystartowała 22 grudnia 2020roku. Można w nią zagrać zaglądając na naszą stronę internetową. Wystawa o historii radiofonii na Pomorzu Zachodnim, o której marzył Zbyszek została przez nas zorganizowana z pomocą Szczecińskiego Muzeum Techniki niestety po roku. Jej otwarcie nastąpiło 26 listopada tego roku w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie przy ul.Niemierzyńskiej. Zbyszek już jej nie zobaczy. Był człowiekiem pełnym pomysłów. Zależało mu na integracji środowiska dziennikarskiego. Kiedy poprosiłam Zbyszka o napisanie wspomnień związanych z jego pracę w latach 1980-2005 w wieżowcu przy ul.Niedziałkowskiego 24, powiedział mi, „że to jeszcze nie czas".

I cóż Panie Zbyszku, czas upłynął, a wspomnienia odeszły razem z Panem.

Kiedy odchodzą nasze koleżanki, koledzy, nasi bliscy, uświadamiamy sobie, że upływający czas staje się wyznacznikiem naszego życia. A jego życie było bogate.

Jego świetna znajomość języka niemieckiego pozwoliła mu stworzyć wspólnie z kolegami z Niemiec audycję „Radio Pomerania” na antenie Polskiego Radia Szczecin.

Przez lata w Polskim Radiu Szczecin zajmował się tematyką międzynarodową.

Kochał życie i swój saksofon. Kiedy grał mówił, że uczy się grać. Kiedy pojechał na Kubę to właśnie umiejętność gry na saksofonie otworzyła mu drzwi do świata, który dla wielu dziennikarzy był i będzie nieznany. Rozmawiając o naszych dzieciach z dumą opowiadał o swoich dwóch córkach, a kiedy pojawiły się wnuki powiedział mi „teraz żyć będę dla nich".

Panie Zbyszku będzie im brakowało takiego dziadka, a nam kolegi z którym można było porozmawiać, podyskutować, posprzeczać się i na koniec tej ostrej wymiany zdań usłyszeć od Zbyszka „i tak mam rację".

Zobacz również:

"Odwet" - reportaż Zbigniewa Plesnera »


Zbigniew Plesner - urodzony 12 lutego 1953 w Grabowcu, zmarł 2 grudnia 2021 w Szczecinie. Dziennikarz radiowy, publicysta, w latach 1978–2012 pracownik Polskiego Radia Szczecin, współpracownik stacji Deutsche Welle i Norddeutscher Rundfunk.

Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma w dorobku liczne audycje dokumentalne i reportaże historyczne poświęcone tematyce niemieckiej i stosunkom polsko-niemieckimII wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim, a także krajom nadbałtyckim - magazyn "Dookoła Bałtyku" i integracji europejskiej - magazyn "Dookoła Europy". Redagował audycje Związku Ukraińców w Polsce - "Kontakty i zbliżenia".

Wielokrotnie odznaczany i nagradzany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Pomorski Okręg Wojskowy. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej oraz Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego w 2009.

Źródło - Wikipedia.


 pogrzeb plesnera

Środa - 8.12..21 - 11.00 - Cmentarz Centralny Szczecin