W najbliższą sobotę 7 maja 2022 zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy Wałach Chrobrego na spotkanie z Wiesławem Seidlerem na temat szczecińskich kotwic.

Krzyż, kotwica i serce są najbardziej popularnymi w dziejach symbolami graficznymi, oznaczającymi kolejno: wiarę, nadzieję i miłość. Kotwica (dawniej kotew, kotwa, ankier) to urządzenie do utrzymywania statku w miejscu, na wolnej przestrzeni wodnej. Niewątpliwie pierwszym rodzajem kotwicy był przywiązany na powrozie odpowiedni kamień, a dzisiaj ocenia się, że w światowej żegludze – śródlądowej i morskiej – używa się około pięciu tysięcy wzorów kotwic, z czego najbardziej popularne są cztery podstawowe modele, w tym: kotwice czterołapowe, admiralicji, patentowe i lemieszowe. Popularny rysunek oraz znak graficzny kotwicy jako symbolu nadziei, to właśnie stylizowana kotwica admiralicji.

Duże kotwice okrętowe na ogół kończą służbę i żywot wraz ze statkiem, najczęściej razem z nim złomowane. Tylko niektóre mają więcej „szczęścia” i jako ciekawe eksponaty wzbogacają nie tylko kolekcje muzeów morskich czy historycznych, ale też jako pamiątki morskiej historii zdobią place i ulice miast portowych i wielu innych, nawet daleko od morza. Dlaczego w te miejsca trafiły? Są przecież tylko jednym z technicznych wynalazków zapisanych trwale w dziejach ludzkości, jednak chyba żaden z nich nie jest tak popularny, jak kotwice. Są wszędzie wokół nas, w przestrzeni publicznej – w żegludze, sztuce, ikonografii, grafice, heraldyce, sztuce, rzemiośle, jako pamiątki, ozdoby, czy wreszcie jako wymowny znak – „Kotwica” – Polski Walczącej.

W Szczecinie takich pamiątkowych „ulicznych” kotwic można naliczyć co najmniej kilkadziesiąt, i to w samym centrum, z jedną z największych i najciekawszych potężną „Kotwicą Sediny”, zdobiącą plac Tobrucki, na miejscu rzeźby zdobiącej przedwojenną Manzelbrunnen (Fontannę Manzla). Spotkanie i spacer potencjalnym „szlakiem pamiątkowych szczecińskich kotwic” proponujemy rozpocząć właśnie od niej, idąc dalej w ciągu dwunastu „fotostopów”, w tym (proponowane nazwy):

 1. „Kotwica Sediny” – na Placu Tobruckim (takie kotwice „nosi”… krążownik „Aurora”);
 2. „Kotwica Trzech Kapitanów” – Plac Orła, przed bazyliką (i inne kotwice);
 3. „Kotwica Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców” – ul. Grodzka, przed SP 63;
 4. „Kaplica Stella Maris, w kościele pw. św. Jana Ewangelisty, ul. Św. Ducha
 5. „Kotwica Rybaków Dalekomorskich” – i inne, Bulwar Piastowski;
 6. „Kotwica Jana z Kolna” – Nabrzeże Jana z Kolna, przy fontannie;
 7. „Kotwice Słuchaczy PSM” – Wały Chrobrego, przed gmachem głównym AM;
 8. „Kotwice muzealne – Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Morskie, przed gmachem i w skansenie;
 9. „Kotwice Studentów WSM/AM” – ul. Starzyńskiego, przed akademikiem AM;
 10. „Kotwica kpt.ż.w. K. Maciejewicza” – ul. Małopolska 22, przed SP 56;
 11. „Kotwica Niepodległości RP” – skwer, ul. Kujawska/al. Wyzwolenia;
 12. „Kotwica z krokusami” – plac Solidarności, wjazd na Trasę Zamkową.

Zapraszamy - na spotkanie i spacer z kotwicami - sobota 7 maja, godz. 12.00. Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego....

Wiesław Seidler – emerytowany nauczyciel akademicki PSM i WSM, pomysłodawca i wieloletni Koordynator Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, pasjonat morza i kotwic, żeglarz, płetwonurek, dziennikarz.