Można śmiało powiedzieć, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Pomorza Zachodniego RP, wspólnie z SAA i miastem buduje historię Zjazdu Młodych Gwiazd?

Oczywiście! Jesteście z konkursem od samego początku, kiedy dopiero się rodził i budował, to miłe i budujące, tym bardziej, że „Złota Kaczka”, którą wręczamy w ramach Nagrody Dziennikarzy jest łakomym kąskiem dla uczestników.

Naprawdę?

Tak. Nagroda jest bardzo oryginalna i… prestiżowa. Wielokrotnie widziałem jak jej laureaci chwalą się nią na równi z nagrodami za pierwsze miejsce.

Przed nami szósta edycja, choć można powiedzieć, że poprzez zmiany w regulaminie, pierwsza…

Możemy, ale budując markę konkursu zachowuję numerację. Faktycznie, zmiany w regulaminie są kluczowe. Wywracają poniekąd pierwotne założenie Zjazdu, ale cieszę się, że się na nie zdecydowałem. Zjazd Młodych Gwiazd stał się bardziej dostępny dla młodych piosenkarzy.

No tak, kiedyś, żeby wystąpić w ramach „Złotej Dziesiątki” i powalczyć o Nagrodę im. Heleny Majdaniec trzeba było legitymować się choć jednym pierwszym miejscem na konkursie ogólnopolskim lub międzynarodowym. Teraz startować może każdy?

Tak, ale zmiana w regulaminie, kiedy organizujemy przesłuchania „na żywo”, niewiele zmienia. Sito jest ogromne. Musimy bowiem tylko dziesięciu wykonawców. W tym roku komisja podziękowała siedemdziesiątce chętnych.

No fakt. Nowe logo, nowe miejsce, nowy regulamin, nowy kształt Grand-Prix. Lubisz zmiany?

Zmiany rozwijają. Kiedy zapytano mnie czy reaktywuję Zjazd Młodych Gwiazd…

…Pamiętam, że przewidywałeś tylko pięć edycji?

To prawda. Kiedy więc zapytano o reaktywację, zgodziłem się, ale pod warunkiem, że nie będziemy odcinać kuponów od edycji poprzednich. Wszyscy w Szczecińskiej Agencji Artystycznej przyklasnęli temu pomysłowi.

O co walczą finaliści „Złotej Dziesiątki” tegorocznego Zjazdu?

Nagród mamy sporo. Oczywiście o „Złotą Kaczkę”, o Nagrodę im. Heleny Majdaniec, o „Kryształowego Motyla” Fundacji Ireny Jarockiej. Ponadto swoje wyróżnienie (czek na 1000 euro) przyzna SAWP, a publiczność – Nagrodę Publiczności. Nowością jest nagroda Międzynarodowej Federacji WAPA zrzeszającej festiwale na całym świecie.

Co to za nagroda?

Prawo do reprezentowania Polski na festiwalu zagranicznym. W tym roku laureat Nagrody im. Heleny Majdaniec pojedzie na Światowy Festiwal Piosenki do Dubaju.

Znakomita nagroda!

Zgadzam się. Ważna informacją jest to, że szczeciński Zjazd Młodych Gwiazd dzięki współpracy z WAPA ma szasnę przekształcić się w konkurs międzynarodowy.

Jeśli Nagrodę Publiczności ma przyznać publiczność, rozumiem, że konkurs będzie dostępny dla wszystkich?

Tak. Zapraszam serdecznie – Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, 18 sierpnia, g. 19:30. Prócz „Złotej Dziesiątki”, zaśpiewa laureat piątej edycji i… Danuta Błażejczyk. Wstęp wolny.

Będziemy!

https://saa.pl/wydarzenie/zjazd-mlodych-gwiazd

Z Rafałem Podrazą dziennikarzem muzycznym i dyrektorem artystycznym Konkursu Wokalnego Zjazd Młodych Gwiazd, rozmawia Anna Kolmer. 

Grand Prix Zjazdu – nagrodę im. Heleny Majdaniec otrzymała Wiktoria Bielińska z Trzcinicy. Otrzymała także nagrodę Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP z czekiem w wysokości 1000 euro oraz Międzynarodowej Federacji zrzeszającej konkursy wokalne na świecie W.A.P.A. z prawem do reprezentowania Polski na Światowym Festiwalu Piosenki w Dubaju.

Wśród laureatów Konkursu znalazła się także Martyna Maciąg ze Złocieńca. Młoda wokalistka wyjechała ze Szczecina z „Kryształowym Kamertonem” Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR i „Srebrną Kaczką” Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie, natomiast Milena Konieczna z Nowogrodźca z „Kryształowym Motylem” Fundacji Ireny Jarockiej, a Oliwia Stefanowska z nagrodą dla najmłodszego finalisty „Złotej Dziesiątki”.