Urodzony 1949 w Połczynie Zdroju, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie, od 1976 roku w Redakcji Rolnej Rozgłośni Polskiego Radia.

Stały współpracownik Redakcji Rolnej I Programu Polskiego Radia w Warszawie, w 2004 korespondent Redakcji Rolnej I Programu Polskiego Radia w Brukseli.

Autor materiałów reporterskich do audycji: „Poranne Rozmaitości”, „Kiermasz pod Kogutkiem” i „Rolniczy Kwadrans”. Współpracował z „Porannymi Sygnałami”, a także z Programem III z „Zapraszamy do Trójki”.

Od 1978 roku autor programów: „Ze wsi i o wsi”, „Radiowy kurs rolniczy”, „Powiaty – Poznajmy się”, „Ważna Sprawa” i „Czas Gospodarzy”, który w 1987 roku przekształcony został w „Na szczecińskiej ziemi”.


Z Kazimierzem Pieronkiem z Orawki na Tour Salon w Poznaniu w 2007 rozmawia Zdzisław Tararako:


Twórca pierwszej w Polsce audycji dla działkowiczów „Porady Agrochemu” z udziałem Ryszarda Drużby, znanej obecnie pod nazwą „Akademia działkowca”.

Od 30 lat redagował kącik kulinarny „Kuchnia pana Dzidka” z regionalnymi przepisami kulinarnymi. W Poznaniu, na Targach Rolnych Polagra trzykrotnie w latach 1996, 1999 i 2002 uhonorowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Ministra Rolnictwa główną nagrodą za najlepszą audycję publicystyczną o tematyce wiejskiej.

Propagator kultury wsi w audycjach: „Na szczecińską nutę”, „Radiowa estrada folkloru”, „Kraj za miastem”. Ta ostatnia była pierwszą audycją radiową w Polsce, którą można było słuchać i oglądać dzięki treściom wizualnym w Internecie na stronie radia.

Współpracował z etnomuzykologiem Bogdanem Matławskim, dzięki czemu zarejestrowano i zgromadzono ponad 20 tysięcy minut muzyki ludowej i rozmów z artystami wiejskimi. Program otrzymał nominację w 61 Światowym Konkursie Radiowo-Telewizyjnym „Prix Italia” w Turynie w 2008 roku, a PR Szczecin sklasyfikowano na 4 miejscu wśród 176 ośrodków.

Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką PR i TV, Zasłużony Pracownik Rolnictwa. Nagroda SDRP Pomorze Zachodnie im. Bogdana Czubasiewicza, Nagroda Nestora i Statuetka Złotej Kaczki IX edycji konkursu „”Dziennikarz Roku” organizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzyczypospolitej Polskiej”Pomorze Zachodnie”, Bursztynowy Globus, Honorowy Obywatel Pyrzyc.

W książce Kulisy mikrofonu i ekranu, historia pewnego wieżowca wydanej przez SDRP Zdzisław Tararako napisał:

- „Spędziłem w wieżowcu ponad ćwierć wieku swojego życia. Był to najbardziej twórczy i rodzinny okres mojej dziennikarskiej pracy. Myślę, że nie tylko ja mam takie odczucie. 40 lat temu posadziliśmy wspólnie z Kaziem Tomczykiem, Zbyszkiem Bienioszkiem, Stasiem Szubińskim przed budynkiem wieżowca sadzonkę

świerka srebrnego. Cieszę się, że po Redakcji Rolnej pozostał „pomnik” w postaci już dzisiaj ogromnego drzewa. Na szczęście nikt go nie wyciął i nadal pięknie rośnie obok znanej szczecinianom magnolii.

My odejdziemy, a drzewo będzie nadal rosło.” -

Polecamy wszystkim zapoznanie się z jego wspomnieniami w wydanej w tym roku książce Kulisy mikrofonu i ekranu – historia pewnego wieżowca - tom I.

W filmie „I był sobie wieżowiec” też z tego roku, tak Zdzisław Tararako wspominał swoją pracę:

Link:

"Dzidek to fachowość, zawodowstwo i przeogromne poczucie humoru"- wspominamy Zdzisława Tararakę."Dzidek to fachowość, zawodowstwo i przeogromne poczucie humoru"- wspominamy Zdzisława Tararakę.