„ Głosy rzeki”  koncert performatywny  23.11.2022r. godz.19.00 ,Klub Jazzment ul.Kurkowa 4/1  Szczecin

Koncert ten jest swoistym komentarzem artystów z dziedziny muzyki ,teatru i literatury wobec katastrofy ekologicznej ,która od kilku miesięcy ma miejsce na Odrze. Program Koncertu „Głosy rzeki ”oparty jest na udziale dwóch czołowych wokalistek polskiej sceny jazzowej: pochodzącej ze Szczecina Agnieszki Wilczyńskiej (jako Odra) oraz warszawianki Doroty Miśkiewicz (jako Wisły), śpiewających specjalnie na tę okazję napisane teksty autorstwa Zuzanny Bojdy , Sandry Szwarc , skomponowane ,zaaranżowane i wykonane przez instrumentalistę Miłosza Pękalę.

Uzupełnieniem części wokalnej są partie poetyckiego tekstu mówionego wykonywane przez obie artystki oraz Lenę Frankiewicz –aktorkę , reżyserkę i pomysłodawczynię zdarzenia.

Pochodzenie wykonawczyń (Szczecin, Warszawa, Toruń) pozwala na nawiązanie symbolicznego siostrzanego dialogu pomiędzy dwiema największymi w Polsce rzekami , jak również sytuuje topograficznie całość wydarzenia .

Próba generalna tego koncertu odbyła się 6.11.2022 r. w „Otwartej Pracowni Jazdów” w Warszawie .

 W przedstawieniu wykorzystano fragmenty reportażu zatytułowanego ”Martwa rzeka” autorstwa Anny Kolmer z Radia Szczecin w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur – Woronieckiej . Reportaż znalazł się w dziesiątce reportaży nominowanych w kategorii radiowej do nagrody w Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, który odbędzie się w Łodzi 29 listopada – 3 grudnia 2022 r.

Nie tylko mieszkańcy Szczecina będą mogli obejrzeć to niecodzienne widowisko . Będzie ono prezentowane również w Gdańsku, Toruniu, Krakowie , Wrocławiu.

W trakcie trwania trasy prowadzona będzie zbiórka na rzecz akcji „Odratujmy Odrę” w ramach której można będzie wesprzeć oddolne działania naprawcze i monitorujące aktualny stan rzeki.

  • Scenariusz i reżyseria : Lena Frankiewicz
  • Teksty : Sandra Szwarc, Zuzanna Bojda 
  • Muzyka: Miłosz Pękala 
  • Kostiumy: Paulina Jagiełło 
  • Zdjęcia : Agnieszka Rayss

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie "jest  partnerem przedsięwzięcia.

gloszy rzeki kurier