Spełniła się wola śp. kapitana ż. w. Zbigniewa Saka, który zawsze pragnął by ważna z jego kolekcji   książka ”Dziesięciolecie Polski Odrodzonej  1918-1928” trafiła pod właściwy dach, czyli do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

 Tak też się stało. 21 listopada br. została ona przekazana  przez Tomasza Saka, syna zmarłego kapitana, do Książnicy  na ręce dyrektora Lucjana Bąbolewskiego w obecności delegacji  Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie: Anny Kolmer, Janiny Piotrowskiej i Jarosława Daleckiego.        Kapitan Zbigniew Sak był wielkim patriotą, człowiekiem oddanym morzu i wiernym granatowemu mundurowi, dla którego Ojczyzna Polska od zawsze była dobrem najwyższym. Był przekonany, że jej siła dzisiaj powinna tkwić w zjednoczeniu z Europą i być otwartą na cały świat. Takiej Polski oczekiwał i o taką zawsze, przez całe życie zabiegał. Źródłem tej siły było m.in.  „Dziesięciolecie Polski Odrodzonej”.   

Dziennikarze od wielu lat współpracowali z kapitanem - honorowym członkiem Stowarzyszenia, przy wydawaniu i promocji  jego książek. Ostania pozycja, nad którą pracował Kapitan  o roboczym tytule „Między szeptami morza”, nie została przez autora w stu procentach dokończona, nie mniej jednak wydawnictwo POMORZE należące do SDRP Pomorze Zachodnie  przygotowuje ją do druku.

Janina Piotrowska