To specjalna nagroda przyznawana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza za działalność na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka.

Dożyliśmy takich czasów, że w dyskusji o prawach człowieka zamiast rozmawiać o przyszłości cofnęliśmy się do podstawowych pytań jak bronić praw człowieka. To nie powinno być przedmiotem dyskusji, a jednak dożyliśmy takich czasów. To jest smutne, ale dalej wierzę, że ludzi dobrej woli jest więcej. Mam nadzieję, że przynajmniej na Pomorzu Zachodnim  będziemy robić wszystko, by tworzyć region przyjazny człowiekowi – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W trakcie spotkania marszałek podkreślał, że żyjemy obecnie w państwie opresyjnym i dysfunkcyjnym, w którym jedynie podwyższane są kary i zabierane są wolności obywatelskie. – Niestety żyjemy w państwie, które wszystko może. Sprowadza się do formatowania człowieka na jakieś podobieństwo, do podcinania skrzydeł – mówił marszałek.

Wyróżnienie marszałka „Obrońca / Obrończyni Praw Człowieka” otrzymać może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp. Nagrodzony lub nagrodzona otrzymuje statuetkę, symbolizującą zerwane kajdany.

W tym roku nagrodę odebrała prof. Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, poetka i prozaiczka, profesorka nauk humanistycznych z Uniwersytetu Szczecińskiego, jest jedną z twarzy protestów w obronie praw kobiet.

Jestem zaskoczona i trochę zakłopotana. Sądzę, że jest tak wiele osób, które bardzo realnie walczą o prawa człowieka. Faktycznie, żyjemy w czasach załamania tej społecznej filozofii, w której centrum stoją prawa człowieka i ich niezbywalność. Z jednej strony powinniśmy rozszerzać pulę praw człowieka, bo coraz więcej wiemy o potrzebach ludzi, o złożonej ludzkiej podmiotowości. Coraz więcej wiemy też o mechanizmach naruszania integralności człowieka. Żyjemy przecież w kraju, w którym na jego obrzeżach dzieją się rzeczy horrendalne – mówiła prof. Inga Iwasiów.  – Próbuję reagować, a tą reakcją są najczęściej teksty, które piszę. Dziękuję, że i za ten rodzaj aktywności jestem doceniana. Mam nadzieję, że w przyszłości rzadziej będę brała udział w protestach, a częściej w radosnych paradach. Mam nadzieję, że będę mogła pisać jak piękny jest świat, a nie o tym, kto znów przekroczył nasze ludzkie granice.

 Po wręczeniu nagrody odbyła się debata „Wolność. Równość. Różnorodność” z udziałem m.in. Piotra Niemczyka – eksperta z zakresu bezpieczeństwa, byłego zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, zaproszonych aktywistek i aktywistów – Moniki Tichy, Ingi Iwasiów, Szymona Osowskiego oraz marszałka Olgierda Geblewicza. Rozmowę poprowadziła Gabriela Wiatr.

Część artystyczną przygotowało Zaplecze Teatralne działające przy Teatrze Współczesnym w Szczecinie pod kierownictwem Marty Goseckiej, pedagożki teatralnej.

W ubiegłym roku nagrodę Obrońcy Praw Człowieka otrzymał Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik, prezes Zarządu oraz dyrektor ds. strategicznych postępowań sądowych i edukacji prawnej Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, wieloletni działacz na rzecz transparentności prawa i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego