Ruszyła  4 edycja popularnego show telewizyjnego „The Voice Senior 2023”w TVP 2, a w nim jednym z uczestników  był nasz kolega z zarządu  Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie Andrzej Wiśniewski. Andrzej, podczas przesłuchań w ciemno zaśpiewał utwór zespołu Wałów Jagielońskich "Monika, dziewczyna ratownika".

Mimo dobrego i ciekawego występu wokalista nie przeszedł dalej mimo, że występem zachwyceni byli Piotr Cugowski oraz Tomasz Szczepanik.  A to za sprawą zachowania trenerów z jury, którzy jak stwierdziła Alicja Węgorzewska zapomnieli nacisnąć przycisk akceptujący,  powodujący obrócenie fotela, bowiem byli bardzo zajęci sobą tj. wspólnie z Andrzejem śpiewali. Zniesmaczona tą sytuacją była także Maryla Rodowicz, która stwierdziła , że taki talent poleciał. "Przyszedł on Andrzej, zaśpiewał i poszedł sobie. Jak my wyglądamy teraz? "

Nasz kolega zaśpiewał  również  inną piosenkę na wyrażne życzenie  jurorów, ale już poza konkursem "Bądż moim natchnieniem" Andrzeja Zauchy. Po tym występie wokalista Pectusa Tomasz Szczepanik jeszcze mocniej żałował, że nie odwrócił swojego fotela.

Andrzej Wiśniewski  przedstawiając siebie powiedział, że jest muzykiem w całej rozciągłości,w szczególności  jazzmenem, organizatorem festiwali muzycznych, które stały się jego pasją. Pisze artykuły do prasy na ten temat,  gra na gitarze .Czuje się szczęśliwym emerytem.

Droga do „The Voice Senior”, to wyzwanie dla ludzi odważnych,odpornych psychicznie i nie bojących się wyzwań. Wbrew pozorom, droga do uczestnictwa w show nie jest prosta, a  kandydatów czeka kilka etapów eliminacyjnych, które w  rezultacie pozwalają na wzięcie udziału w pierwszej rejestrowanej przez telewizję fazie programu  „Przesłuchania w ciemno”. Program jest emitowany  na antenie telewizyjnej i dla niektórych osób wybranych przez jury, będzie , bądz jest przepustką do dalszej fazy programu, który już w dalszej części  składa się  z półfinału i finału. Podczas czterech „Przesłuchań w ciemno” czterech jurorów przekonuje wytypowanych przez siebie kandydatów do wstąpienia do sześcioosobowych drużyn które, sami tworzą.  Dla przypomnienia w skład jury wchodzą 4 osoby, są to najczęściej gwiazdy polskiej estrady. W tym roku w jury zasiadają: Maryla Rodowicz której przedstawić raczej nie trzeba, Alicja Węgorzewska -śpiewaczka operowa,Piotr Cugowski  oraz Tomasz Szczepanik - członek wokalnej grupy Pectus.

Bardzo istotnym elementem wczesnej fazy eliminacji do programu jest umiejętność przedstawienia siebie, oraz swojego dorobku artystycznego. - Nie preferuje się tu dorobku zawodowego czy też politycznego. Ważne są zainteresowania artystyczne i zawodowe ale nie są one elementem decydującym o powodzeniu w tej fazie  eliminacji. Po prostu- obnażamy się: pisząc o swoich zainteresowaniach, preferencjach, przeżyciach związanych z wydarzeniami artystycznymi - mówi Andrzej Wiśniewski.

 - Im ciekawsza osobowość tym ma większe szanse. Dlaczego to, o czym mówię jest ważne ?  Dlatego, że podczas programu, który jest rejestrowany, jurorzy zadają pytania o zainteresowania,preferencje repertuar itd., i trzeba umieć o tym zgrabnie i krótko opowiedzieć. Odporność psychiczna potrzebna jest do przyjęcia krytyki na siebie w obecności publiczności w studio oraz wobec milionów telewidzów, które będą Ciebie oglądali. Zatem łatwo nie jest.

Aby wystąpić w  programie w zanadrzu trzeba mieć sporo piosenek, które  przedstawia się kierownictwu artystycznemu  by po wspólnych naradach wybrane zostały  trzy utwory gdzie, jeden z nich będzie ewentualnie emitowany na antenie telewizyjnej. Ważnym elementem eliminacji, jest też ustalenie zagadnień muzycznych. Tonacja,charakter utworu,umiejętności wokalne. Ta faza eliminacji  nie jest rejestrowana. Odbywa się w zaciszu sali prób, przy pomocy kierownika muzycznego i fortepianu. W tej fazie eliminacji, biorą też udział muzycy, którzy przysłuchują się propozycjom, korygują ewentualne błędy. Umiejętność szybkiej reakcji i przystosowanie się do uwag oraz ich wdrożenie w prezentację powodują o powodzeniu i decyzji o zaproszeniu do nagrania pierwszego odcinka programu.

Wartością dodaną uczestnictwa w show jest możliwość skonfrontowania  swoich umiejętności z profesjonalistami oraz bardzo szeroką publicznością i koleżankami oraz kolegami z estrady. Kolejna wartość to, możliwość zaśpiewania z dużą orkiestrą. Wielu wokalistów marzy by z taką orkiestrą zaśpiewać. W tym programie taka możliwość istnieje.  Można też śpiewać tylko z gitarą- wybór należy do artysty i produkcji programu.

„The Voice Senior” to program ważny i wartościowy. Na pewno ubogaca życie artystyczne seniorów,daje szansę na odnowienie umiejętności, które na skutek zawirowań życiowych zostały zarzucone, a wcześniej, były ważną częścią   życia. Oczywiście droga  do spełnienia marzeń o wyjściu na wielką scenę jest nieco wyboista, ale jest do pokonania o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń do programu.

Janina Piotrowska

The Voice Senior 4 58 002

Zmatowienie buzi i  droga na  scenę otwarta na planie The Voice Senior


Andrzej Wiśniewski jako instruktor pracuje z mieszkańcami Domyslowa którzy spotykają się w Domu Kultury w Wolinie.

Reportaż Anny Kolmer --> https://radioszczecin.pl/395,3518,ludzie-z-domyslowa-reportaz-anny-kolmer