Z tej możliwości korzysta połowa podatników, a to nic nie kosztuje. Na ważne cele społeczne może zostać przekazana kwota ok. 50 mln zł. Wszystko dzięki decyzjom mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy w rocznym rozliczeniu PIT za 2022 r. wskażą Organizację Pożytku Publicznego z regionu.  Jak co roku Urząd Marszałkowski zachęca do wspierania lokalnych OPP.

Po 20 latach w zeznaniach podatkowych zmiana! Na działalność Organizacji Pożytku Publicznego możemy przekazać 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych. W ubiegłym roku do zachodniopomorskich OPP,  dzięki naszym odpisom od podatku trafiły 43 mln zł.

W tym roku kwota może wzrosnąć z dwóch powodów. Po pierwsze umożliwiły to zmiany w przepisach. Podatnicy mają prawo przekazać 1,5% (a nie jak do tej pory 1%) swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Aby uzyskać status OPP, dana organizacja musi spełniać wymogi ustawy o działalności pożytku oraz uzyskać potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Drugi powód to świadomy wybór mieszkańców.

Dzięki zaangażowaniu mieszkanek i  mieszkańców Pomorza Zachodniego, Organizacje Pożytku Publicznego mogą pomagać, rozwijać wolontariat oraz prowadzić działalność kulturalną, sportową, ekologiczną czy społeczną. 1,5% podatku jest w Państwa rękach. Jak co roku zachęcamy do wspierania lokalnych organizacji –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Aby przekazać 1,5% na OPP wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS  oraz kwotę jaką chcemy przekazać wybranej organizacji (kwota nie może przekroczyć 1,5% podatku). Jeśli zależy nam, aby wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możemy go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Wypełnione PIT-y w usłudze Twój e-PIT możemy weryfikować i uzupełniać – w tym wskazywać OPP. Warto pamiętać, że jeśli nie wskażemy żadnej organizacji, 1,5% wróci do budżetu państwa, nie pomoże organizacji lub osobie, która zbiera środki na leczenie lub rehabilitację. Warto też wiedzieć, że emeryci i renciści, dzięki PIT-OP mogą także w prosty i wygodny sposób pomagać organizacjom pożytku publicznego, przekazując także 1,5%.

W województwie zachodniopomorskim zarejestrowanych jest ponad 300 OPP. Dla ułatwienia wyboru Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, przygotował listę  OPP z Zachodniopomorskiego. Dostępna jest na stronie internetowej  https://wws.wzp.pl, w zakładce Organizacje pozarządowe lub bezpośrednio w linku: https://wws.wzp.pl/15-wspierajmy-pomorze-zachodnie/15-nie-1-z-naszego-podatku-mozemy-przekazac-opp-0

W ramach akcji promocyjnej Wydział Współpracy Społecznej zamieścił dla organizacji pozarządowych materiały promocyjne. Dostępne są plakaty do samodzielnego wydrukowania z możliwością personalizacji np. wpisania numeru KRS oraz bannery do umieszczenia na stronie internetowej. Informacja o możliwości przekazania  1,5% podatku wyświetlana jest także na ekranach w pociągach regionalnych.

Termin  składania zeznań podatkowych upływa 2 maja 2023 r.

Więcej informacji: https://wws.wzp.pl/organizacje-pozarzadowe/15-wspierajmy-pomorze-zachodnie