Startują pierwsze mistrzostwa slamowe Szczecina! Osoba, która wygra poetyckie eliminacje, będzie reprezentowała miasto na mistrzostwach Polski. Zajęcie drugiego miejsca jest przepustką do ogólnopolskiej dogrywki zwanej turniejem ostatniej szansy. Najlepsze wiersze wygłoszone podczas trzech slamów eliminacyjnych w Szczecinie zostaną opublikowane w okolicznościowej antologii.

TRZY SLAMY ELIMINACYJNE W SZCZECINIE

W Szczecinie odbędą się tej wiosny trzy slamy eliminacyjne do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Miejscem wszystkich turniejów będzie Piwnica Kany, która wystartowała w nowej odsłonie na początku marca.

Pierwszy slam zaplanowany został na 18 kwietnia, kolejny – 16 maja, a ostatni, rozstrzygający – 13 czerwca. Osoba, która podczas slamów eliminacyjnych zbierze najwięcej punktów, będzie reprezentować Szczecin na mistrzostwach Polski i otrzyma szansę na udział w slamowych mistrzostwach świata, o ile oczywiście wygra krajowy finał pod koniec lipca w Poznaniu.

PUNKTACJA I ZAPISY

Podczas każdego slamu eliminacyjnego można zdobyć punkty: 6 zwycięstwo, 4 za zajęcie drugiego miejsca i 3 za wejście do półfinału. Nietrudno policzyć, że maksimum po trzech turniejach to punktów 18.

W każdym slamie eliminacyjnym może wziąć udział maksymalnie 20 osób. Zapisy prowadzone są przez internet – wystarczy być osobą pełnoletnią zainteresowaną pisaniem wierszy i zaprezentowaniem ich w turnieju oraz zdążyć z zapisaniem się przed zamknięciem listy uczestników. Maile zgłoszeniowe z imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem scenicznym i oświadczeniem, że jest się osobą pełnoletnią, należy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jeśli zostaną wolne miejsca, w dniu slamów będzie można dopisywać się tuż przed turniejami u prowadzącej.

ANTOLOGIA I INNE INFORMACJE

Najlepsze teksty zaprezentowane podczas slamów eliminacyjnych zostaną opublikowane w okolicznościowej antologii wydanej w formie ebooka przez organizatora eliminacji – Fundację Na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy” we współpracy z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego .

Regulaminy slamów i eliminacji oraz bieżące informacje o szczecińskich eliminacjach do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Poznaniu można znaleźć na profilu Fundacji Na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy” na Facebooku, w opisie fejsbukowego wydarzenia oraz na grupie Szczecińska Liga Slamowa.

CO TO JEST SLAM?

Slam poetycki to konkurencja z pogranicza sztuki i sportu. Łączy siłę poetyckiego przekazu, występ na scenie i emocje związane z rywalizacją. Zadaniem uczestników turnieju jest zaprezentowanie w określonym czasie (najczęściej są to 3 minuty) autorskiego tekstu poetyckiego. Jedynym jurorem oceniającym jednocześnie jakość poezji i występu jest publiczność. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej głosów widowni.

Zdanie się na osąd widzów oznacza, że podczas slamu może wydarzyć się wszystko. Z uznanym poetą może wygrać debiutantka, ze znakomitym performerem ktoś, kto nieśmiało powie tekst, który chwyci widzów za serce. Slam to turniej żywego słowa i gorących emocji, czyli poezji, która działa na serca i umysły. Nic dziwnego, że slam, który dotarł nad Wisłę i Odrę z USA przez Wielką Brytanię, staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju, w którym zadomowił się już na dobre. 2023 jest rokiem 20-lecia slamu w Polsce. Krajowe mistrzostwa w tej artystycznej dyscyplinie odbędą się w tym roku po raz siódmy.

PIERWSZE ELIMINACJE W SZCZECINIE

Będą to pierwsze eliminacje do mistrzostw Polski w Szczecinie, ale slamowa forma pojawi się tu nie po raz pierwszy. Turnieje odbywały się lata temu w klubie Pionokio i w Teatrze Kana, ale nie osadziły się tak mocno w lokalnym życiu kulturalnym jak np. w Poznaniu czy Trójmieście, gdzie wokół slamów zgromadziło się młode aktywne środowisko twórcze. W przypadku turniejów i innych spotkań żywego słowa, na przykład open mików, ważna jest regularność, bo to oznacza też systematyczne pisanie i wzajemne inspiracje, czyli stopniowe budowanie kreatywnej społeczności poetyckiej.

Inicjatywa zorganizowania eliminacji szczecińskich wyszła z założonej w Szczecinie, ale działającej na terenie całego kraju Fundacji „Pozytywy”, która wspiera różnorodne działania kulturalne i społeczne. Członkinią Fundacji jest Magdalena Walusiak, która poprowadzi szczecińskie eliminacje, a przed każdym z turniejów także warsztaty dla osób zainteresowanych tworzeniem poezji performatywnej.

Magdalena Walusiak to urodzona w Szczecinie poetka, performerka i dziennikarka, slamowa mistrzyni Warszawy 2020 i mistrzyni Wrocławia 2022, dwukrotna uczestniczka slamowych mistrzostw Polski, twórczyni autorskich spektakli i performensów. Jest także autorką scenariuszy musicalowych. Jej adaptacja historii Sydonii von Bork zatytułowana „Wilcze piętno” w reżyserii Arkadiusza Buszko, z tekstami piosenek i muzyką Damiana Rybickiego, który zagrał również rolę Sydonii, była wystawiona w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 2013 r. z udziałem studentów szkół artystycznych oraz Teatru-3.

PARTNERZY, PATRONI I WAŻNE LINKI

Organizatorem szczecińskich eliminacji do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego jest Fundacja Na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy”, której partnerami są: Ośrodek Teatralny Kana, Piwnica Kany oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego w Szczecinie.

Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” to instytucje, które objęły szczecińskie eliminacje swoim patronatem.

WAŻNE LINKI: