Trzy lata temu Stowarzyszenie Carpe diem zaprosiło do podszczecińskiej gminy Dobra  na  coś, czego u nas jeszcze nie było    - weekend otwartych ogrodów. Założycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia Iza Dryjańska nie kryła, że zainspirowały ją londyńskie Open Garden Squares Weekend i Chelsea Fringe Festival.

W pierwszym dniu otworzyły się przed grupami zwiedzających liczne prywatne ogrody i było co podziwiać. Poza tym zorganizowano kiermasze, warsztaty, pokazy florystyczne, koncerty.

Tegoroczna, dwudniowa impreza - w najbliższą sobotę i niedzielę (24 i 25 bm) - odbyły się pod hasłem Weekend Otwartych Ogrodów Sztuki. W sobotę w g. 10 - 15.30 można było zwiedzać prywatne ogrody Mierzyna, Dołuj, Wołczkowa, Bezrzecza, Dobrej, Buku, Rzędzin i Stolca, ich adresy podane są na stronie Carpe diem. W sobotę w g. 10 - 16 w ogrodzie przy ul, Gronostajowej 15 w Dołujach odbyły się Rodzinne Warsztaty Ogrodnicze z Witkiem Czuksanowem, znanym z telewizyjnych programów „Rok w ogrodzie” . W ramach tej imprezy odbyła się tam druga już edycja wymyślona przez szefową Carpe diem pod hasłem „Ogrodowe spotkania z kulturą i sztuką”. Są to koncerty w prywatnych ogrodach, bezpłatne, otwarte dla wszystkich chętnych. Była już muzyka filmowa, teraz będą przeboje z dawnych lat w wykonaniu zespołu „Stereo”.   

A w niedzielę w Dobrej na ul. Sportowej 9 od godz. 13.00 czekało na gości  wiele atrakcji, m.in. kiermasze, warsztaty, floryści zaprosili chętnych do współpracy przy tworzeniu kwiatowych dzieł, było coś dla fanów motoryzacji, akcja charytatywna, koncerty Marii Radoszewkiej, zespołów DAGADANA i DIKANDA. Było też stoisko Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie z książkami, które wydało, z najnowszą pt. Kulisy mikrofonu i ekranu. Dzieje pewnego wieżowca”, „ Pod polską banderą” Zb. Saka, „Wszystkie psy mojego życia”Elizabeth von Arnim, angielskiej pisarki żyjącej na przełomie XIX i XX w. w podszczecińskich Rzędzinach, gdzie napisała swoją pierwszą książkę „ Elizabeth i jej ogród” ( opublikowana przez wydawnictwo MG), która zapoczątkowała jej światową karierę. Drugą książkę Angielki pt, „ Samotne lato” wydała gmina Dobra, a kolejna przetłumaczona na polski jej powieść „ Przygody Elizabeth na Rugii” czeka na życzliwość wydawców.

Dodajmy jeszcze, że Stowarzyszenie Carpe diem w ciągu trzech lat zostało docenione za swoją efektywną działalność (co jest przede wszystkim zasługą    przewodniczącej). Starosta policki Andrzej Bednarek przyznał nagrodę w kategorii „Działania warte naśladowania”, w ub. roku w Prenzlau I. Dryjańska odebrała nagrodę Euroregionu Pomerania za organizowanie Festiwalu Róż i inne przedsięwzięcia związane z Elizabeth von Arnim, a marszałek Olgierd Geblewicz uhonorował  Stowarzyszenie nagrodą „Zachodniopomorski Lider”.

Przypomnijmy jeszcze, że dokładne informacje o najbliższym weekendzie otwartych ogrodów sztuki są na stronie - www.facebook.com/stowarzyszeniecarpediem20. W krótkim też czasie w Polskim Radiu Szczecin usłyszymy reportaż Anny Kolmer o wspomnianych „Ogrodowych    spotkań z kulturą i sztuką” z muzyką w tle.

E.Bruska