Ważna informacja: Pożegnanie Zbigniewa odbędzie się w czwartek 12 października 2023 r. o godz. 13.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie  (kaplica główna).


Zbigniew Puchalski urodził się 10 września1933 w Moszczance. Dziennikarz, publicysta, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiego Radia a później Ośrodka Radia i Telewizji w Szczecinie. Pochodził z rodziny wojskowej. Do wybuchu wojny mieszkał w Jarosławiu na Podkarpaciu. Okupację spędził na Kielecczyźnie. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej. W 1942 roku stracił ojca, którego zamordowano w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Od 1946 roku związany ze Szczecinem. W 1951 roku rozpoczął studia dziennikarskie na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu studiów w 1954 roku, z nakazem pracy, został skierowany do rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie, gdzie objął stanowisko redaktora w Redakcji Wiejskiej.
W przygotowywanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej  „Pomrze Zachodnie  III części wydawnictwa Kulisy mikrofonu i ekranu” Zbigniew Puchalski tak wspomina pierwszy dzień w radiu ...

W sierpniu 1954 roku ze świeżym dyplomem ukończenia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz nakazem pracy, zgłosiłem się do Szczecińskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Po dokonaniu niezbędnych formalności i rozmowie z dyrektorem skierowano mnie do redakcji, którą kierował Janusz Sawiuk. Wzajemnie zmierzyliśmy się wzrokiem,przywitaliśmy się, po czym Janusz zaproponował: „postaw ćwiartkę i możesz mi mówić Ty"

Sawiuk pochodził z pokolenia szczególnie doświadczonego w latach drugiej wojny światowej. Brał czynny udział w walkach o wyzwolenie Wilna. Następnie trafił do regularnego wojska, do Oddziału tzw. "czołgowego desantu" w którym usadowieni na czołgach piechurzy mieli za zadanie przełamywać szturmem linię nieprzyjacielskiego frontu.

Przed każdym szturmem desantowcy dostawali na odwagę ,,setkę spirytusu", a wielu wpadało w nałóg. Reszty można się było domyślać, jak wpłynęło to na jego życie. Okazał się jednak wybitnie zdolnym radiowcem i zupełnie dobrym szefem.

janusz sawiuk zbigniew puchalski

Zapraszamy na stronę RadioGry do obejrzenia filmu o radiu i wspomnień Zbigniewa Puchalskiego.

Linki: