Ocalić od zapomnienia z SDRP Pomorze Zachodnie - akcja dokumentowania dokonań dziennikarzy naszego regionu trwa i przynosi efekty. Udało się zebrać sporo zdjęć, filmów, plakatów, a nawet sprzętu wykorzystywanego w radiu i telewizji.       

Pomogli koledzy, którzy kiedyś pracowali w PRiTV w Szczecinie i ich rodziny. Dziękujemy bardzo za dotychczasową pomoc i prosimy o dalszy udział w naszym projekcie.

W 75 rocznicę rozpoczęcia nadawania w eterze przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecie powstała RadioGra, quiz, wirtualna wystawa oraz film, umieszczone i dostępny w sieci z racji trwającej pandemii. Przygotowaliśmy z Muzeum Techniki i Komunikacji wystawe „Od fonografu do stereofonii” a wkrótce powstanie kolejna. Kolejnym krokiem SDRP było wydanie książek Kulisy mikrofonu i ekranu – historia pewnego wieżowca - tom I oraz Minidykcjonarz – z drugiej strony mikrofonu i ekranu - tom II, oraz powstanie filmu „I był sobie wieżowiec”. Czas niestety płynie nieubłaganie. Podczas prac SDRP Pomorze Zachodnie, na wieczną wachtę odeszli nasi kolejni koledzy: Zbigniew Plesner, Zdzisław Tararako, Marek Borowiec i Zbigniew Puchalski. Stowarzyszenie nadal zbiera pamiątki dokumentujące dokonania dziennikarzy naszego regionu i planuje kolejne projekty popularyzatorskie.

Dziś ponownie zwracamy się z prośbą o przejrzenie zawartości Waszych szuflad i szafek. Podejrzewamy, że w Waszym posiadaniu jest jeszcze wiele zdjęć, wspomnień, a nawet cudem zachowanych artefaktów. Możemy je umieścić na wirtualnej wystawie. Najcenniejsze, a zbędne w domu, mogą trafić do muzeum, do Archiwum Państwowego, czy do Książnicy Pomorskiej, stanowiąc cenną pamiątkę. 

Na koniec naszego apelu, rzecz najbardziej wstydliwa, ale ważna ... może ktoś, firma czy instytucja, zdecyduje się wesprzeć nasze projekty wydawnicze finansowo.  Zapraszamy, bo pomoc jest bardzo potrzeba.

Nie obiecujemy „złotych gór”, bo takich gór nie ma. Jedyną satysfakcją będzie uratowanie jakiegoś maleńkiego okruchu lokalnej historii, niby nieistotnego i błahego ... ale tylko pozornie ...

Życie składa się z nieistotnych, błahych okruchów, a nie wiekopomnych słupów milowych, wbitych w ziemię, przy wtórze fanfar i owacjach tłumów. Po latach wraca się właśnie do owych drobiazgów, które kiedyś były tak mało znaczące.

Prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zdjęcia z radia, z archiwum Ireneusza Kamińskiego

Od fonografu do stereofonii

https://dziennikarze.szczecin.pl/wydarzenia/wystawa-w-swiecie-dzwieku-i-obrazu

https://dziennikarze.szczecin.pl/radiogra/

https://dziennikarze.szczecin.pl/radiogra/film

Kulisy mikrofonu i ekranu – historia pewnego wieżowca - tom I

Minidykcjonarz – z drugiej strony mikrofonu i ekranu - tom II