Kadry z filmu „Okrętowiec na Wulkanie” – na YouTube

pionier okretnictwa 05

Kadry z filmu „Okrętowiec na Wulkanie” – na YouTube

„Okrętowiec na Wulkanie” jest filmem dokumentalnym o profesorze Eugeniuszu Skrzymowskim, wybitnej postaci w powojennej historii Szczecina, który odbudowywał polski przemysł stoczniowy, nestorze tej branży i ważnej postaci sektora budowy statków oraz nauki o ich budowie. 

Jeszcze jako student Politechniki Gdańskiej został doceniony przez legendarnego okrętowca Jerzego Doerffera, późniejszego profesora. Młodemu Eugeniuszowi Skrzymowskiemu powierzył on nadzór na budową kutrów, które po wojnie stały się podstawą polskiego rybołówstwa na Bałtyku. W Trójmieście bohater filmu nadzorował też prace nad wykańczaniem słynnego "Sołdka". Przez kilka lat pełnił również kierownicze funkcje w Stoczni Gdańskiej, a potem kierował Stocznią w Gdyni.

Pod koniec 1956 roku przyjechał do Szczecina, gdzie odbudowywał m.in. pochylnię "Wulkan". Został dyrektorem technicznym Stoczni Szczecińskiej, później jej dyrektorem naczelnym. Był też głównym autorem blokowej metody budowy statków.  Za jego szefostwa zaczęto budować pierwsze statki motorowe. Powstało również biuro projektowe.

Późniejsze lata to okres aktywności naukowej na Politechnice Szczecińskiej. Eugeniusz Skrzymowski przyczynił się do stworzenia w Szczecinie bazy dla kształcenia inżynierów od projektowania oraz budowy statków. Będąc rządowym pełnomocnikiem uruchomił bowiem od podstaw studia z zakresu okrętownictwa na politechnice. Dzięki jego zabiegom w latach 70. ubiegłego wieku przy Alei Piastów zbudowano okazały gmach dzisiejszego Wydziału Techniki Morskiej i Transportu ZUT.

pionier okretnictwa 03

Marek Osajda

Dokument filmowy powstał nieco z przypadku. Autorzy – Marek Osajda i Marek Klasa – spotkali się z bohaterem na parę miesięcy przed jego śmiercią.  

Profesor wyznał im wówczas, że od dziecka marzył o budowaniu okrętów. Pierwszym „statkiem”, który sam skonstruował a następnie przetestował, był kajak. Niestety, nie miał on „dostatecznej stateczności”, gdy pływał nim po rzece Białce w rodzinnym Radzyniu Podlaskim – jak wspominał po latach bohater dokumentu.

Marzenie to, mimo wojny, tragicznych losów rodzinnych, mnóstwa przeciwności - spełnił.

pionier okretnictwa 02

Marek Klasa

„Okrętowiec na Wulkanie” , to także opowieść o Skrzymowskich, polskich patriotach, którzy za Ojczyznę zapłacili najwyższą cenę oraz o powojennych meandrach polityki gospodarczej w czasach PRL.

Film miał premierę w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Drugi pokaz odbył się w Książnicy Pomorskiej.

pionier okretnictwa 08

Dokument obejrzeli m.in. krewni, przyjaciele, uczniowie i współpracownicy profesora Skrzymowskiego. Po seansie wspominali tego wybitnego szczecinianina i jego pracę przy odbudowie stoczni oraz nad stworzeniem w Grodzie Gryfa silnego ośrodka naukowego.

pionier okretnictwa 09

Film zrealizowali dwaj dziennikarze prasowi - Marek Osajda i Marek Klasa. O ile pierwszy przez szereg lat pracował także w telewizji i do dziś realizuje filmy dokumentalne o wybitnych postaciach związanych z kulturą Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, o tyle dla drugiego z autorów „Okrętowiec na Wulkanie” był debiutem filmowym i montażowym.

Film dostępny na YouTube