- Na placu Solidarności, między Centrum Dialogu Przełomy, a futurystycznym gmachem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zagości przesłanie malarskiego dzieła oraz uzasadnienie Światowego Projektu Pokoju i historia powstania Nagrody Pokoju. Jest to swoisty szlak, jakim wędrują przemyślenia, projekty i dokonania artystyczne - mówił o wystawie jej twórca Wojciech Siudmak.

29 września na pl. Solidarności w Szczecinie otwarto plenerową wystawę prac Wojciecha Siudmaka pt. „Poza Horyzontem”. Wydarzeniu temu towarzyszyło wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci pt. „Opowiem wam bajkę…”. Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

wyróżnienie odbiera jeden z laureatów konkursu "Opowiem Ci bajkę" - Adam Kubera uczeń Szkoły Muzycznej w Szczecinie

Na trwającej przez miesiąc wystawie można obejrzeć wybrane obrazy i rysunki artysty oraz przeczytać wybrane przez niego cytaty. Jest ona także dla szczecinian i osób odwiedzających miasto okazją do poznania realizowanego przez Wojciecha Siudmaka Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość” - sekwencji działań artystycznych, kulturalnych i społecznych z udziałem przedstawicieli sztuki i nauki z wielu krajów świata. Celem projektu jest promowanie idei tolerancji, porozumienia, współpracy, solidarności i harmonii.

12 października 2016r. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wręczona zostanie nagroda pokoju, która od czterech lat jest istotną częścią projektu. Jej celem jest rozwijanie i propagowanie tolerancji, międzyludzkiej współpracy oraz pokojowego współistnienia poprzez ukazywanie wybitnych osobowości z różnych obszarów sztuki i nauki, które wnoszą trwały wkład w realizację tych idei.

wystawa prac Wojciecha Siudmaka na pl. Solidarności

Wojciech Siudmak urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu, gdzie ukończył szkołę podstawową, kontynuował naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 r. wyjechał do Francji i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Jest artystą malarzem i rzeźbiarzem. Uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną.

Jego prace prezentowane były podczas kilkudziesięciu wystaw na całym świecie. Od 1988 roku trwa seria wystaw retrospektywnych artysty. Szczególnie prestiżowym pokazem była oficjalna wystawa na wieży Eiffla zorganizowana z okazji wejścia w trzecie tysiąclecie. W latach 2003–2012 artysta prezentował swoje prace w wielu muzeach Polski i Francji. Jego dzieła widnieją na plakatach filmowych, teatralnych i muzealnych. Towarzyszyły Festiwalowi Filmowemu w Cannes i Festiwalowi Filmowemu w Montrealu. Jego obrazy pojawiają się też od wielu lat na okładkach jednej z największych kolekcji science-fiction we Francji - wydawnictwa Pocket, jak też na okładkach płyt i w różnych projektach reklamowych. Polskim miłośnikom literatury science-fiction prace Wojciecha Siudmaka znane są m.in. z ilustracji do cyklu powieści „Diuna” Franka Herberta.

Obecnym na uroczystości dzieciom, uczestnikom konkursu „Opowiem Ci bajkę” artysta wraz z przedstawicielami organizatorów wręczyli kilkanaście nagród i wyróżnień. Laureatami zostali uczniowie szkół podstawowych ze Szczecina i całego zachodniopomorskiego.

Tekst i foto: Helena KWIATKOWSKA