(rozmowa z Natalią Kasowską, autorką scenariuszy i prowadzącą cykl telewizyjnych programów pt. „Zanurzenie”)

Proszę o wytłumaczenie nazwy „Zanurzenie”.

„Zanurzenie” jest to program telewizyjny, którego realizacje rozpoczęliśmy na początku stycznia 2016 roku. Historia wymyślenia samej nazwy jest dość prozaiczna, przewodnia myśl programu to: zanurzamy się w historii, zanurzamy się w wodzie, zanurzamy się w opuszczonych zabytkowych obiektach. Po co? Po to, aby odpowiedzieć na proste pytanie czy dana legenda, przekazy pisane lub relacje kronikarskie są prawdziwe.

Kto należy do tej grupy i jaki ma status?

Nasza grupa przez pierwszy sezon programu była grupą nieformalną, teraz jesteśmy na etapie zalegalizowania naszej działalności w formule prawnej stowarzyszenia. W zespole mamy aktualnie 8 osób, dużo zmieniło się przez ubiegły rok, wiadomo, że czasami niektórzy przychodzą - inni odchodzą.

Aktualny składu zespołu:

  • ja – Natalia Kasowska, autorka pomysłu na program „Zanurzenie” oraz prowadząca ten program;
  • Łukasz Socha – nasz nowy nabytek, wspiera mnie na planie filmowym, jest odpowiedzialny również za scenariusz;
  • Jan Sinius – także nasz nowy współpracownik, udziela mi wsparcia redakcyjnego i scenariuszowego;
  • Piotr Leda, który od dłuższego czasu chodzi po podziemiach Szczecina i zna dosłownie każdy schron podziemny godny uwagi, ma też bogatą wiedzę na ten temat;
  • Adam Myśków – fotograf, a od tego roku również operator kamery cyklu programów „Zanurzenie”;
  • Norbert Daraż – nurek;
  • Krzysztof Haracz – nurek odpowiedzialny za ujęcia podwodnej kamery oraz;
  • Robert Wielowiejski - Bending – nurek odpowiedzialny za ujęcia podwodne i zdjęcia podwodne.

Oprócz tego do naszej grupy w najbliższym czasie dołączy ekipa kamerzystów znana w środowisku szczecińskim, ale to będzie niespodzianka, której w tej chwilę nie chcielibyśmy zdradzać.

Jakie są główne pola waszej aktywności?

Jesteśmy skupieni przede wszystkim na odszukiwaniu wszelkich zatopionych artefaktów w wodzie (czołgi, samoloty, wraki statków). Oprócz tego interesują nas ciekawe, opuszczone obiekty zabytkowe oraz schrony i podziemia.

Czy pracujecie cały rok? Czy tylko wtedy gdy jest ładna pogoda i ciepło?

Pracujemy cały rok, 24 godziny na dobę, tylko, że to jest praca małymi kroczkami, powiedziałabym etapami. Najpierw wybieramy najciekawsze miejsca, związane z nimi legendy czy przekazy, następnie weryfikujemy tę wiedzę za pomocą materiałów historycznych. Gdy już mamy 99% pewności, że coś tam może być, wybieramy się z sonarem i „przeczesujemy” dany teren. Styczeń - czerwiec to jest termin, kiedy nagrywamy ujęcia podwodne - bo jest wtedy bardzo dobra widoczność (resztę ujęć dogrywamy w miarę wolnego czasu).

Jednak co chwilę mamy coś do zrobienia: a to prowadzenie strony www, a to zaprezentować program na spotkaniach takich jak to, które będzie organizowane przez SDRP, a to prowadzenie facebooka, przesiadywanie nad materiałami historycznymi, pisanie artykułów do gazet. Mamy naprawdę dużo pracy przy tym, ale mimo swoich codziennych obowiązków i pracy zawodowej, jakoś znajdujemy czas na pracę przy „Zanurzeniu”.

Kim jesteście w tzw. szarej rzeczywistości, jakie profesje wykonujecie, co was poza tym interesuje?

Nasza grupa jest dość zróżnicowana, dlatego przedstawię krótko kto czym się zajmuje.

Ja jestem pasjonatką historii i tajemnic ukrytych pod wodą (w latach 2009 - 2014 aktywnie nurkowałam), jestem autorką pracy inżynierskiej pt „Ekologiczne aspekty antropopresji Jeziora Szmaragdowego”. Prowadziłam w latach 2009 - 2015 warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży, dotyczące Jeziora Szmaragdowego, Jeziora Turkusowego oraz Czarnogłów. Pisałam również artykuły do Magazynu „Nurkowanie”, „Podwodny Świat”, Magazyn „Poszukiwacz”, „Nuras.info”. Od października 2016 roku rozpoczęłam doktorat na kierunku Rybactwo na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Łukasz Socha, ur. 1982, lekarz, historyk - amator, regionalista. Badacz dziejów fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz i niemieckich obozów pracy przymusowej działających na terenie Szczecina. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec bliźniąt.

Piotr Leda to założyciel strony na facebooku „Tajemnicze Prawobrzeże Szczecina”, członek Stowarzyszenia 549, miłośnik historii dotyczącej prawobrzeżnej części miasta.

Jan Sinius – historyk - amator, założyciel strony na facebooku „Festung Stettin”, członek Stowarzyszenia 549, interesuje się głównie zabudową obronną Szczecina z 1945 roku.

Krzysztof Haracz – nurek, pasja nurkowania pochłonęła go tak mocno, że w 2014r., zrezygnował z funkcji dyrektora oddziału w firmie handlowej na rzecz współprowadzenia Szkoły Nurkowania Dive Point. Odbył ponad 1000 nurkowań.

Norbert Daraż – na co dzień nurkuje, ale jako nurek przy pracach podwodnych, interesuje się m.in. zatopionymi samolotami oraz czołgami. Ma ogromną wiedzę z powodu bardzo długiego stażu w swoim zawodzie i niejedno widział pod wodą.

Robert Wielowiejski - Bending – pracuje tworząc biżuterię oraz różnorodne obiekty w formie 3D. Staż w nurkowaniu ma dosyć krótki, ale od samego początku załapał bakcyla nurkowania.

Adam Tomasz Myśków – z wykształcenia jest humanistą. Robi zdjęcia, gdyż chce zatrzymać czas, jest fotografikiem dokumentującym nasze wspólne działania oraz wiele imprez artystycznych i kulturalnych.

Czy otrzymujecie jakieś dotacje czy to całkowicie sami finansujecie swoje poszukiwania?

Pierwszy sezon programu był tworzony ze środków własnych. Ale wiadomo trzeba na początku zainwestować, aby dalej działać. Aktualnie poszukujemy sponsorów, którzy choć trochę nas wesprą.

Proszę opowiedzieć o dorobku filmowym i emisjach odcinków programu na antenie telewizyjnej.

„Zanurzenie” to nowy program związany z nurkowaniem oraz podwodną archeologią. W każdym odcinku programu prowadząca, wraz z grupą nurków eksploruje polskie zbiorniki wodne, obala mity i potwierdza lub nie, zasłyszane relacje. W programie nie zabraknie ujęć: z kamer podwodnych (realizowanych przy dodatkowym oświetleniu), drona oraz trzech kamer na ziemi. W każdym odcinku możemy liczyć na gościa specjalnego, który umożliwi realizatorom i widzom zgłębienie historii eksplorowanego miejsca. W styczniu 2016 do końca października 2016 został nagrany pierwszy cykl składający się z 9 odcinków, prezentujący najciekawsze miejsca w Szczecinie i jego okolicach. Odcinki były wyemitowane na ogólnopolskim kanale Adventure HD.

Najbliższe plany?

Mamy w planach inwentaryzację 3 samolotów zatopionych w okolicach Szczecina, inwentaryzację zatopionego U-bota oraz 2 czołgi w zachodniopomorskim. Oprócz tego będziemy zwiedzać zalane kopalnie, oraz podziemia.

Dziękuję za rozmowę i tradycyjnie życzę szczęścia.

Tekst: Helena Kwiatkowska
Foto: Adam Myśków i Szymon Pawlik