22 czerwca w Inkubatorze Kultury odbędzie się Letni Festiwal Kobiet. Czeka nas mnóstwo pozytywnej energii, świetna muzyka, wspólne warsztaty, rozmowy na ważne tematy oraz stoiska z rękodziełem i poradami: prawnymi, zdrowotnymi, wizerunkowymi. Będą atrakcje dla dzieci, konkursy i możliwość rozmowy z doradcą zawodowym.

Celem festiwalu jest budowanie wspólnoty kobiet, wzmacnianie ich w trudnej sytuacji życiowej, stworzenie sieci wsparcia i informacji dla kobiet znajdujących się na życiowym zakręcie. Wydarzenie wzbogacą propozycje artystyczne i kulturalne. Letni Festiwal Kobiet otworzy jedyny w swoim rodzaju zespół Bloco Pomerania, a MY - kobiety - wspólnie zatańczymy w rytmie żywiołowej muzyki. Bloco Pomerania to grupa pasjonatów, grających niezwykle energetyczną sambę i zarażających entuzjazmem i miłością do Brazylii. Grają muzykę karnawałową z Rio de Janeiro w formie muzyczno - tanecznej parady, w której publiczność odgrywa niebywałą rolę, będąc jednocześnie odbiorcą i uczestnikiem tego niezwykłego muzyczno - rytmicznego show. Zespół liczy dziś kilkadziesiąt osób, które wytrwale szlifują muzyczny kunszt odmiany samby, zwanej „SAMBA BATUCADA”. Grupa ma charakter otwarty i zaprasza chętnych do uczestnictwa w tej eksplozji dobrej energii, humoru i muzyki. Emilia Hadrzyńska Trio to zespół grający głównie w nurcie muzyki alternatywnej i elektronicznej. Inspiracją do artystycznej współpracy była dla nich fascynacja corocznym Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonują piosenki aktorskie i poezję śpiewaną – w nowoczesnych aranżacjach i współczesnych interpretacjach. Podczas Letniego Festiwalu Kobiet zaśpiewają słowami wielkich twórców o rzeczach ważnych, dotyczących naszej codzienności, relacji z drugim człowiekiem, emocji. Zapraszamy na koncert tych niezwykle utalentowanych artystów.

Wzmacniające warsztaty dla kobiet - W poszukiwaniu swojej kobiecości - poprowadzi Gosia Olewnik - certyfikowana Coach ICF na poziomie ACC i międzynarodowa certyfikowana trenerka metody Points of You. Mówi o sobie: Pomagam w odkrywaniu siebie. Pomagam w budowaniu siebie po swojemu. Pokazuję własnym przykładem, że autentyczność może nie jest łatwa, ale jest moja. Każdy ma prawo, by odkryć swoją…i żyć po swojemu. Moje życie to śmiech, łzy, radość, smutek, wrażliwość, odwaga…Pozwalam wszystkim emocjom do mnie przychodzić, przyglądam się im. Tak jak przyglądam się ludziom z pełną akceptacją, otwartością i gotowością, by ich wspierać.

Zarządzanie życiowym kryzysem to dyskusja panelowa, podczas której ekspertki - Jolanta Tryszkiewicz (mediatorka, inicjatorka akcji Alimenty To Nie Prezenty) oraz Joanna Brzezińska (arteterapeutka, pedagożka) - odpowiedzą na pytania związane z przełomowymi momentami w życiu. Czym jest kryzys? Gdzie szukać wsparcia? Jak MY możemy pomóc osobom stojącym na rozdrożu? Bo nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze są drogowskazy i działania, które pozwalają wzmocnić siebie i bliskich.

Warsztaty wizerunku poprowadzi Jolanta Ernest - prawniczka, trenerka biznesu, color coach i ekspertka wizerunku z zakresu psychologii ubioru i wyglądu. Pasjonatka kolorów. Od wielu lat prowadzi szkolenia i warsztaty z kobietami w zakresie odnajdywania swojej kobiecości, zwiększania ich poczucia wartości przez zmianę wizerunku ze szczególnym uwzględnieniem działań motywacyjnych, asertywności i rozpoznaniu przejawów kobiecego stresu. Specjalizuje się także w szkoleniach z etykiety w biznesie i dress code.

Tamaya, która zaproponuje Intuicyjny taniec Kobiet, od lat doświadcza i łączy różne formy tańca: Movement Medicine Dance, Taniec sensytywny, Life /Art Process Anny Halprin. Rozszerza swoje kwalifikacje na szkoleniach związanych ze świadomością ciała i terapii ruchem w ujęciu Gestallt. Praktykuje Contact Improwizację i 5 Rytmów, Tantrę oraz medytację, związaną ze szkołą Gurdżajewa. O festiwalowej propozycji mówi tak: Taniec intuicyjny to taniec płynący z naszego wnętrza - głęboko relaksuje i odpręża ciało. Tu nie trzeba znać kroków i trzymać się rytmu. Podczas tańca intuicyjnego podążamy za ciałem, dajemy mu przestrzeń, by tańczyło swój taniec swobodny lekki i radosny. Zajęcia są prowadzone w serdecznej, pełnej ciepła i kobiecej atmosferze. Tak, by ten czas był pełen zabawy, śmiechu, radości, miłości i akceptacji. Byśmy czuły się bezpieczne i szczęśliwe tu i teraz.

Na zakończenie festiwalowego dnia zatańczą dla nas zjawiskowe kobiety z grupy Medeina - pochodzącej ze Szczecina formacji łączącej w swojej tanecznej twórczości nurty słowiańskie, bałkańskie, orientalne oraz współczesne. Zestawienie to pozwala na pełnię ekspresji zarówno w tańcu jak i kostiumach, które zachwycają bogactwem etnicznej biżuterii i wirujących spódnic. Pośród partnerów wydarzenia pojawi się Festiwal Tkaniny.

W ramach czynnego od godziny 12.00 do 16.00 stoiska, artystki przeprowadzą warsztaty z haftu zaangażowanego – „Haftem napisane” - każda z uczestniczek będzie mogła wyhaftować swoje motto, dewizę życiową, przesłanie lub akurat trapiący ją problem. Z pojedynczych prac powstaną wspólne proporce. Pozostałe stoiska będą otwarte w godzinach trwania festiwalu. Z propozycją robienia z uczestniczkami biżuterii włączą się Ukrainki mieszkające w naszym regionie i zakładające obecnie stowarzyszenie wspierające migrantów. Porad prawnych udzielać będzie adwokat, Weronika Zielińska.

Współorganizatorem wydarzenia jest Szczecińska Szkoła Wyższa „Collegium Balticum”. Uczelnia od lat wspiera inicjatywy społeczne i kulturalne w naszym regionie i ma duży udział w walce z nierównościami społecznym. Podczas festiwalu Międzynarodowe Biuro Projektów SSW Collegium Balticum zaprezentuje założenia finansowanego z Funduszy Norweskich projektu SEPAL, w ramach którego osoby pozostające trwale bezrobotne, będą miały szansę podniesienia kompetencji zawodowych, odbycia stażu w organizacjach pozarządowych a ostatecznie – znalezienia stałej posady.

Organizatorzy: Inkubator Kultury, Collegium Balticum
Partnerzy wydarzenia: Festiwal Tkaniny, portal www.KobiecaSprawa.pl, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej „Pomorze Zachodnie”, Ludzkie Sprawy.