Uroczyste otwarcie IV Festiwalu Tkaniny odbyło się w Akademii Sztuki 28 września. Pierwszym wydarzeniem Festiwalu był wernisaż dr hab. sztuk plastycznych Magdaleny Soboń pt. „3 sekundy do Marsa”. Artystka jest wykładowczynią na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tworzy obiekty, które łączą malarstwo, tkaninę i instalacje inspirowane przyrodą i Kosmosem.

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Tkaniny jest wielowymiarowość. Będą wernisaże, multimedialny pokaz mody oraz warsztaty na których ich uczestnicy poznają techniki modelowania tkaniny. Będą m.in. warsztaty pn. filcowanie wełny na mokro, batic miodowy na gorąco, patchworkowe sztuczki, smocking czyli manipulowanie tkaniną czy witraż z tkaniny. Zapisy na www.inku.pl
Na tej stronie także – kalendarium Festiwalu Tkaniny.
Ostatni warsztat -24 października: haft krzyżykowy!

Po raz pierwszy w Szczecinie swój dorobek zaprezentuje Grupa Tkacka Wątek z Wrocławia. W Książnicy Pomorskiej (4.10, godz. 18.00) zaprezentują Mulitmedialny Pokaz Mody. Także po raz pierwszy swoje pace zaprezentuje artystka Anna Domaradzka, która tworzy z wełny kolorowe pejzaże i martwe natury. Niemiecka artystka Nadja Klueter zaprezentuje swoje malarstwo na jedwabiu. Wernisaż obu artystek – 8.10., godz. 17.00 w INKU.

Kuratorką Festiwalu Tkaniny jest Aleksandra Gisges Dalecka. Była gościem spotkania z cyklu „Przy kominku” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej „Pomorze Zachodnie”, które odbyło się 30 października 2018 r.
Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka i Gmina Miasto Szczecin, która wsparła ten projekt finansowo.

Elżbieta Karasiewicz