Jesienią 1939 roku w Poznaniu, dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz założył mały chór chłopięco-męski, który śpiewał podczas mszy w dwóch poznańskich kościołach dostępnych wówczas dla Polaków. W tym roku chór ten obchodzi 80-lecie istnienia i jest jednym z najlepszych, najbardziej rozpoznawalnych chórów w kraju i na świecie. „Poznańskie Słowiki”, bo o nich mowa, usłyszymy w szczecińskiej Filharmonii już 29 listopada o godzinie 19:00 podczas koncertu MONIUSZKO 200.

W naszej Filharmonii zostanie zaprezentowane uroczyste wykonanie czterech „Litanii ostrobramskich” Stanisława Moniuszki z udziałem wspaniałych polskich solistów - Sylwi Olszyńskiej, Jadwigi Rappé, Aleksandra Kunacha oraz Roberta Gierlacha. Naszym gościem będzie też Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.

Tradycja zespołu sięga 1939 roku, kiedy Stefan Stuligrosz rozpoczął konspiracyjne próby z garstką śpiewaków z chóru katedralnego. Od samego początku występy zespołu były prawdziwą manifestacją polskości. Po wojnie, dzięki swojemu twórcy, zespół rozrósł się liczebnie, a zyskawszy pierwsze znaczące sukcesy artystyczne, został w 1950 roku oficjalnie włączony do Filharmonii Poznańskiej. Rychło też w całej Polsce przylgnęła doń nazwa „Poznańskie Słowiki”. Profesor Stefan Stuligrosz był przez 72 lata kreatorem artystycznej klasy Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej.

Po śmierci profesora Stuligrosza – zgodnie z jego wolą – dyrektorem artystycznym „Poznańskich Słowików” został mianowany Maciej Wieloch, związany z „Poznańskimi Słowikami” od ponad 50 lat. W maju 1965 roku został w nim sopranistą, nauczył się świetnie czytać nuty, poznał tajemnice i magię wielkiej muzyki. Śpiewał z chórem w sławnych salach koncertowych, a jako baryton wielokroć wykonywał partie solowe w dziełach oratoryjnych. Te doświadczenia z lat chłopięcych utrwaliły w nim muzyczną pasję oraz wielką dbałość o przygotowanie każdego utworu, każdej muzycznej frazy.

Obecnie dorobek chóru obejmuje kilkadziesiąt nagrań i kilkaset koncertów na całym świecie.. Przez wszystkie lata swojej działalności zespół tworzyło blisko 1700 śpiewaków. Dziś są nie tylko wizytówką Poznania, ale bez wątpienia prawdziwym ambasadorem polskiej kultury na świecie. Chór śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Występował w prestiżowych koncertach oraz dla koronowanych głów czy prezydentów i papieży..

Bilety w cenie 25-55 zł na koncert MONIUSZKO 200 - 29 listopada o godzinie 19:00 można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl

Opracowanie: H. Kwiatkowska (na podstawie materiałów nadesłanych przez Katarzynę Zyberk – Plater, rzecznika Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie)
Foto: Piotr Pawlak