Koncerty Alaverdi to najkrótsza, a zarazem jedna z najpiękniejszych dróg do poznania Gruzji i jej wyjątkowej specyfiki. Na wspólną podróż zapraszamy w niedzielę o 19:00 na naszych kanałach Facebook i YouTube.

Zespół Alaverdi zaprezentuje repertuar tradycyjnych pieśni, które grywane są w różnych wschodnich i zachodnich regionach tego kraju. Kwartet specjalizuje się w autentycznej gruzińskiej muzyce ludowej, która jest jedną z najbardziej wyjątkowych tradycji muzycznych na świecie. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów wpisana została na listę arcydzieł niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a muzycy zespołu określani są mianem „mistrzów śpiewu polifonicznego”.

W czasie koncertu zespołu usłyszeć będzie można większość tradycyjnych gruzińskich instrumentów, takich jak duduk, salamuri, panduri, chonguri, chuniri i doli.

Od lat na naszej scenie goszczą wyjątkowe zespoły i soliści z różnych regionów świata, w tym także przedstawiciele muzyki ludowej, których próżno szukać w innych instytucjach. Muzyka tradycyjna stała się integralnym elementem każdego sezonu artystycznego Filharmonii w Szczecinie, podczas którego, zapraszamy m. in. na koncertu z cyklu Rubato oraz coroczny Turniej Muzyków Prawdziwych.

Na koncert grupy Alvaredi zapraszamy 26 lipca o godzinie 19:00 na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Tekst: Katarzyna Plater-Zyberk, Rzecznik Prasowy Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
Foto: archiwum Filharmonii